Arcydzięgiel lekarski

arcydzięgiel

arcydzięgielArcydzięgiel lekarski to zioło, które w ziołolecznictwie znana już jest od dziesiątek lat. To roślina, która powszechnie występuje nie tylko w Polsce, ale również z wielu krajach Europy.

Arcydzięgiel to roślina, której z pewnością nie sposób nie zauważyć. Rośnie przede wszystkim w terenach górskich i wyrasta nawet do 3 metrów wysokości. Charakterystyczna roślina o wyglądzie małego drzewka posiada pustą w środku łodygę, liście i drobne kwiaty skupione w wielkie baldachy. Podczas kwitnienia, a więc od początku czerwca do końca sierpnia, wydziela z siebie bardzo charakterystyczny i mocny zapach.

Arcydzięgiel, to roślina, która zielarze znają od lat. Do celów leczniczych używa się zarówno korzeni tej rośliny jak i kwiatów oraz owoców. Główne przeznaczenie jest jedno – pomoc w stanach zapalnych układu pokarmowego, oraz w przypadku problemów z żołądkiem. Wyciągi z arcydzięgla pobudzają do lepszej pracy układ trawienny, likwidują wzdęcia, powodują, regularne wypróżnianie.

Arcydzięgiel lekarski zawiera szereg składników, które pozytywnie oddziałują na układ trawienny. Do najważniejszych należy zaliczyć garbniki, kwasy eteryczne, flawonoidy i sole mineralne.

Zbiór

Zbiór powinien odbywać się w okresie letnim. W przypadku korzeni, istotne jest to, by zbierać je z roślin, korę są co najmniej dwuletnie, co oczywiście przy zbiorze na łące nie jest do końca do przewidzenia, najlepiej więc zbierać korzenie roślin, które są już wysokie i rozwinięte. Przy zbiorze trzeba zachować dość dużą ostrożność – znane są przypadku reakcji alergicznych na długotrwały kontakt ze częściami roślin.



Suszenie

Arcydzięgiel jest rośliną, której części dość trudno zasuszyć. Oczywiście należy to robić w przewiewnych, zacienionych pomieszczeniach, pamiętając o tym, by od czasu do czasu przekładać fragmenty roślin, aby mogły wysuszyć się w całości.

Preparaty

Na bazie rośliny produkuje się wiele leków i preparatów mlecznych, ale można również wykonać je samodzielnie. Możliwy do wykonania jest odwar, wywar, oraz nalewki spirytusowe. Z części ogonków rośliny można przygotować proszek, który stanowi doskonałą przyprawę, możliwą do wykorzystania przy wielu daniach.

Stosowanie preparatów stworzonych na bazie tej rośliny jest warte rozważenia, ale należy jednak pamiętać o jednym – zbyt częste stosowanie leków opartych na tej roślinie, lub stosowanie ich w zbyt dużych ilościach, może przynieść dokładnie odwrotny skutek – warto więc zachować umiar. Wtedy właściwości lecznicze rośliny można dostrzec bardzo szybko.

arcydziegiel-lekarski-ziolo-1

arcydziegiel-lekarski-ziolo-2

arcydziegiel-lekarski-ziolo-3