Brzoza zwisła

brzoza-zwBrzoza zwisła, to drzewo, które z pewnością zna każdy Polak. Nie ma w tym nic dziwnego – brzoza zwisła powszechnie bowiem występuje w całym kraju. Można ją spotkać w lasach, niekiedy jest dodatkiem do innych rosnących drzew, niekiedy wręcz odwrotnie – jest drzewem, które występuje samodzielnie, tworząc tak zwane lasy brzozowe. Ze względu na ciekawy wygląd, jest również drzewem, które można spotkać w parkach – stanowi doskonałą ozdobę, każdego z nich.

Brzoza jest drzewem, które może osiągnąć znaczne wysokości. Znane są brzozy, których wysokość zbliżała się do 15 metrów.

Brzoza jest drzewem, którego wygląd jest bardzo istotny, jednak dużo istotniejsze jest to, że jest roślina o właściwościach leczniczych. W celach leczniczych zbiera się liście brzozy, pączki, sok, korę. Każdy z tych elementów brzozy pełna inna rolę i pomaga na inne schorzenia.

Najpopularniejsze w lecznictwie są liście brzozy. Zbiera się je wczesną wiosną i transportuje do miejsca suszenia w wiklinowych koszach, uważając, by liści nie pognieść. Z uwagi na to, że stosunkowo szybko schną, nie trzeba używać do suszenia wyspecjalizowanych urządzeń. Z powodzeniem wystarczy rozłożenie ich cienką warstwą w suchym, zacienionym, przewiewnym pomieszczeniu.

Liście już wysuszone, mogą posłużyć do przygotowania wywarów i odwarów. Warto je przygotować i spożywać. Spożywanie naparów z liści brzozy, zaleca się przede wszystkim przy schorzeniach układu moczowego. Napar z liści brzozy wykazuje działanie antybakteryjne, moczopędne i przeciwzapalne. Dezynfekuje układ moczowy i powoduje zwiększenie wydalania przez organizm takich związków jak potas, co przy chorobach nerek może mieć wielkie znaczenie.



Liście brzozy można również przeznaczyć do stosowania zewnętrznego. Doskonałym pomysłem jest użycie naparu z liści jako płukanki do włosów. Wystudzonym naparem polewamy włosy. Dzięki temu będą one silniejsze, ładniej wyglądające, ale – co trzeba dodać – mogą być odrobinę jaśniejsze.

Oprócz liści, właściwości lecznicze wykazuje sok z brzozy. Odkrywa go coraz więcej osób, a dowodem tego jest fakt, iż pojawia się on w sprzedaży. Oczywiście najczęściej nie przypomina soku pozyskanego z brzozy, jest bardziej rozcieńczony i mniej zdrowy, można jednak pozyskać taki sok samodzielnie. Sok wykazuje działanie wzmacniające organizm i odtruwające. Polecany jest praktycznie każdemu, jego spożycie nie powoduje działań ubocznych.

Brzoza to drzewo, którego wyglądu nie można pomylić z innym. To również roślina lecznicza. Warto o tym wiedzieć i nie bać się stosować liści czy soku z brzozy. To może naprawdę pomóc.

brzoza-zwisla-ziolo-1

brzoza-zwisla-ziolo-2