glog-dwuszyjkowyGłóg dwuszyjkowy jest rośliną, która zaliczana jest do rodziny różowatych. Wystepje na znacznym obszarze Europy. W Polsce jest powszechny – jest go na tyle dużo, że zaczęto oznaczać go jako gatunek rodzimy.

Głóg jest krzewem, który może osiągać nawet 4,5 metra wysokości. Charakterystyczną cechą głogu dwuszyjkowego jest obecność na gałęziach kolców – nierzadko maja one nawet 2 cm długości i mogą nieostrożnym zbieraczom wyrządzić prawdziwą krzywdę. Głóg występuje w rejonach lasów, ale porasta także zbocza, skraje polnych dróg i inne miejsca. Nie potrzebuje specjalnych warunków glebowych. Z powodzeniem może rosnąć na glebach suchych.

Głóg dwuszyjkowy oceniany jest często jako roślina ozdobna. Oczywiście należy się z tym zgodzić – krzew głogu, szczególnie krzew kwitnący, jest ładnym dodatkiem w każdym ogrodzie. Nie można jednak zapominać, że głóg jest przede wszystkim rośliną leczniczą.W celach leczniczych stosuje się zarówno kwiatostany z najbliższymi liśćmi, jak i owoce. Trzeba jednak powiedzieć wprost – właściwości lecznicze owoców są o wiele słabsze. Kwiatostany zbiera się na początku ich kwitnienia i suszy w przewiewnych miejscach, oczywiście osłoniętych od słońca.

Głóg wykazuje działanie rozkurczowe – szczególnie jeśli chodzi o naczynia wieńcowe serca i uspokajające. Można go również stosować przy nadciśnieniu, nerwowym trybie życia, dolegliwościach związanych z podeszłym wiekiem. Np. kardiolodzy z kardio-med.pl polecają głóg jako roślinę pomocną przy leczeniu, po zawale mięśnia sercowego.

W celach leczniczych można przygotowywać z głogu nalewki, można również przygotowywać wiele innych rzeczy. Z głogu można przygotowywać miedzy innymi dżemy. Oczywiście z suszonych kwiatów lub owoców głogu można również zaparzać doskonałe herbatki owocowe.

Głóg. Znany i nieznany. Bardzo aromatyczny, zdrowy i łatwo dostępny. Warto wiedzieć, że pomaga i trzeba wiedzieć na co. W przypadku problemów z wyżej podanymi przypadłościami, owoce czy kwiaty głogu mogą być bardzo pomocne.

glog-dwuszyjkowy-ziolo-1

glog-dwuszyjkowy-ziolo-2