Głóg jednoszyjkowy

Głóg jednoszyjkowy to roślina pochodząca z zachodniej Azji. Znana od wielu lat, rozprzestrzeniła się w wielu rejonach świata. Występuje nie tylko w Azji i Europie, ale również w Afryce czy nawet Australii i Ameryce Północnej. Oczywiście występuje także w naszym kraju. Rośnie dziko, jest także uprawiany.

Wygląd rośliny

głóg jednoszyjkowyGłóg jednoszyjkowy to roślina, która wyglądem przypomina niewielkie drzewko, choć czasami jest w kształcie krzewu. Dorasta nawet do 6 metrów wysokości, to jednak ekstremalne rozmiary – z reguły jest dużo niższy.

Liście

Liście głogu składają się 3 do 7 klap.

Kwiaty

Głóg jednoszyjkowy kwitnie od maja do czerwca, kwiaty są koloru biało – kremowego. Tworzą tak zwane półbaldachy. Płatki kwiatów wyraźnie zarysowane, w kwiatach można zauważyć wyraźne słupki.



Owoce

Owoce dojrzewają w okresie od sierpnia do października. Tworzą kiście, zawierające nawet kilkanaście owoców. Ciekawostką jest to, iż są roznoszone przez zwierzęta, dzięki czemu roślina może wyrastać w coraz to nowych miejscach.

Głóg jednoszyjkowy to roślina, która spełnia wiele ról. Jest ciekawą alternatywą dla żywopłotów, jednak dużo ważniejsze są jej właściwości lecznicze. W celach leczniczych wykorzystuje się kwiaty głogu oraz owoce. Ciekawostką jest to, iż można je spożywać surowe, jednak wskazane jest ich odpowiednie przetworzenie lub przygotowanie przetworów. Kwiaty wykazują to samo działanie, co owoce, jednak jest ono nieco mniej silne.

Środek na wiele schorzeń

Głóg jednoszyjkowy to roślina, z kwiatów i owoców której, można przygotowywać napary i nalewki. Jak mówi nam doktor Tekieli, kardiolog z kardio-med.pl, polecane są przede wszystkim na takie schorzenia jak nadciśnienie, zapalenie mięśnia sercowego, przy zaburzeniach rytmu serca. Napary i nalewki z głogu, zmniejszają nadpobudliwość, są polecane przy leczeniu zbyt wysokiego cholesterolu we krwi. Nie bez znaczenia jest inna właściwość głogu. Rozszerza on naczynia wieńcowe, zwiększając przepływ krwi, co jest polecane w wielu sytuacjach lub w wielu starszym. Napar lub odwar z głogu jednoszyjkowego, działa wzmacniająco i przeciwzapalnie.

Przygotowanie

Owoce głogu zbiera się w okresie sierpień – październik i suszy w dość niskiej temperaturze, nie przekraczającej czterdziestu stopni. Podobnie suszy się kwiaty tej rośliny. Tak przygotowane przechowywać należy w suchych, przepuszczających powietrze opakowaniach i pić, w zależności od potrzeb, pamiętając, że zbyt częste picie naparów na bazie głogu nie jest wskazane.

Głóg to nie tylko ładna roślina o niebanalnych owocach. To również roślina, której właściwości lecznicze są udowodnione. Warto mieć tego świadomość. Polecany na wiele schorzeń, skuteczny i łatwo dostępny, głóg jest rośliną, której pozytywne właściwości warto sprawdzić samodzielnie. Można przygotowywać napary i nalewki, warto wspomnieć jeszcze o jednym. Owoce głogu można używać do wielu celów kulinarnych…

glog-jednoszyjkowy-ziolo-1

glog-jednoszyjkowy-ziolo-2

glog-jednoszyjkowy-ziolo-3

glog-jednoszyjkowy-ziolo-4