Kolendra siewna

Kolendra siewna to jednoroczna roślina z rodziny selerowatych. Pochodzi z okolic południa Europy, przystosowała się jednak do zimniejszych rejonów. Bez wątpienia jednak w Polsce nie można mówić o powszechnym jej występowaniu. O wiele częściej jest uprawiana niż występuje na dziko. Inaczej jest w innych rejonach świata.

Kolendra siewna rośnie w stanie dzikim w Afryce Północnej, Azji Mniejszej i Europie. Występuje wręcz powszechnie, porastając nieużytki i rowy. Oczywiście i tam jednak jest uprawiana.

Wygląd

Kolendra siewna, dorasta do jednego metra wysokości. Charakteryzuje się długimi pędami, na zakończeniu których widoczne są nieco postrzępione liście. Kwitnie białymi kwiatami, układającymi się w baldachy. Niekiedy kwiaty uzyskują kolor różowy.



Kolendra siewna w początkowym okresie wzrostu, odznacza się przykrym zapachem, Dopiero w lipcu lub sierpniu, gdy roślina zaczyna żółknąć, zapach staje się wręcz przyjemny. Oczywiście tu warto dodać – w tym okresie kolendra owocuje, a owoce kolendry są idealne do stosowania w kuchni, ale również jako środek leczniczy.

Kuchnia

Kolendra, jako przyprawa, znana jest od lat. Historia mówi, że pierwsze wzmianki o używaniu kolendry, pochodzą z okresu przed naszą erą. Aromat, który wydzielają nasiona kolendry, powoduje, iż chętnie jest używana w kuchniach znacznej części świata, służąc do poprawy smaku potraw, ale również do napoi, nalewek i win. Nie każdy jednak wie, że kolendra to nie tylko aromat, ale i właściwości lecznicze.

Właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze kolendry, znane są na tyle długo, na ile długo znana jest sama roślina. W celach leczniczych pozyskuje się nasiona kolendry i wytwarza z nich olejek służący do nacierania lub spożywania.

kolendra siewna

Działanie

Dzianie olejku zależne jest oczywiście od tego, czy używany jest wewnętrznie czy zewnętrznie. W przypadku użytku wewnętrznego, olejek działa rozkurczowo i moczopędnie, rozpuszcza nagromadzony w żyłach cholesterol.

Zewnętrznie olejek kolendry delikatnie złuszcza skórę, działa również na nią przeciwzapalnie i przeciw grzybiczne.

Kolendra to roślina, której lecznicze właściwości są udowodnione. Warto zdecydować się na jej zastosowanie, pamiętając, że oprócz olejku, można również przygotowywać napary, czy też dodawać kolendrę do potraw i zapraw. Wysoka zawartość witamin, minerałów i innych składników, czynią z owocu kolendry zestaw dla zdrowia.