Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity to ziele, które pozna znaleźć na znacznym obszarze świata. Występuje na łąkach w całej Europie, po części w Azji, występuje również w Australii i Ameryce.

Pozytywne właściwości ziela i kwiatów krwawnika znali już starożytni Grecy.
W celach leczniczych stosuje się kwiaty i ziele krwawnika.

Ziele krwawnika



Ziele krwawnika wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, rozkurczowe. Polecanie jest również w przypadku problemów żołądkowych. Pozytywne dzianie ziela krwawnika wynika z zawartości w nim soli mineralnych, w tym dużej zawartości magnezu, flawonoidów czy tez substancji gorzkich.

Jak sama nazwa wskazuje, ziele krwawnika działa pozytywnie przypadku wszelkiego rodzaju krwawień. Działając zakrzepowo, ściągająco i antybakteryjnie przyspiesza hamowanie krwawienia i ułatwia gojenie ran. Co bardzo istotne – nie tyczy się to tylko ran skóry. Ziele krwawnika doskonałe jest w przypadku krwawień pojawiających się w przewodzie pokarmowym, krwawień żołądka, czy też znacznych krwawień menstruacyjnych. Istotne jest także pozytywne działanie ziela w przypadku tak zwanego krwioplucia.

Napar z ziela, można również stosować zewnętrzne, w tym momencie wykazuje działanie podobne do rumianku – działając przeciwzapalnie i ściągająco, ułatwia gojenie się ran, pozytywnie również oddziałuje na różnego rodzaju problemy skórne. Sprawdza się choćby w przypadku trądziku czy podobnych problemów ze skórą. Warto jednak pamiętać o jednym – ziele w takich sytuacja sprawdza się doskonale, ale o wiele silniej działają kwiaty.

krwawnik-pospolity-1Krwawnik pospolity to roślina zawierająca znaczna ilość substancji gorzkich – jest to istotne w przypadku chorób żołądka i przewodu pokarmowego. Ziele krwawnika powoduje większe łaknienie, likwiduje takie problemy jak problemy trawienne, wzdęcia, przewlekłe zaparcia. Na jelita działa rozkurczowo.

Krwawnik pospolity jest ziołem, które bardzo łatwo pozyskać i jeszcze łatwiej przygotować. Kwiaty można pozyskiwać, ścinając całe kwiatostany, ziele natomiast, ścinając całe rośliny. Tak pozyskane zioła, należy suszyć w przewiewnych miejscach. Co bardzo istotne – ziele krwawnika nie powinno być narażone na dzianie promieni słonecznych, dlatego idealnie jest jeśli suszy się w miejscach zacienionych, ale z dużym dostępem powietrza. Oczywiście ziele krwawnika można również suszyć w profesjonalnych suszarniach, pamiętając, by temperatura suszenia nie przekraczała 40 stopni Celsjusza.

Krwawnik pospolity, dla wielu osób jest po prostu chwastem. Nie można się temu dziwić. Popularność tego ziela jest olbrzymia, można je spotkać na wielu łąkach, nieużytkach i innych miejscach, w których rosnące rośliny właśnie tak postrzegamy. Szkoda. Warto wiedzieć, że ta roślina jest naprawdę fajnym i skutecznym ziołem. Samodzielne pozyskanie jej jest łatwe, przygotowanie tym bardziej. Warto więc wybrać się na łąkę, rozejrzeć i pozyskać ziele dla siebie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by krwawnik pozyskiwać z miejsc położonych z dala od dróg oraz innych źródeł zanieczyszczeń.