Lipa szerokolistna

Lipa szeroko lista to gatunek należący do rodziny ślazowatych. Czasem mylona z lipą drobnolistną i równie często jak ona, spotykana w Polsce.

Występowanie

Lipa szerokolistna występuje w Europie, poza nią popularna jest w Turcji. W Polsce jest drzewem wręcz pospolitym. Najwięcej tego rodzaju lip rośnie na południu naszego kraju. Występuje przede wszystkim w lasach ich okolicach oraz zaroślach. Rośnie na glebach dobrej jakości – żyznych i wilgotnych.



Wygląd

Lipa szerokolistna, to duże drzewo, dorastające do ponad 40 metrów wysokości. Charakteryzuje się sporej wielkości, rozłożystą koroną. Kwitnie pojedynczo, choć zdarza się, że kwiaty występują w pęczkach po kilka sztuk. Barwa kwiatów jasnożółta, zwisające.

lipa szerokolistna

Roślina długowieczna

Nie każdy wie, że lipa szerokolistna jest rośliną bardzo długowieczną. Najstarsze lipy rosnące na ziemi maja około 100 lat. Normą wręcz są lipy, których wiek przekracza pięćdziesiąt lat.

Roślina lecznicza

Podobnie jak lipa drobnolistna, lipa szerokolistna jest rośliną, którą można wykorzystywać w celach leczniczych, pozyskując surowiec zielarski i przygotowując z niego napary i odwary lub kupując preparaty wyprodukowane z lipy.

Surowiec lekarski

Surowcem lekarskim jest kwiatostan lipy szerokolistnej. Ścina się go w okresie kwitnienia lipy, a więc w okresie od maja do lipca i suszy w przewiewnych, dość zacienionych miejscach.

Zastosowanie

Napar z lipy jest od wielu lat uznawany jako doskonały środek napotny, pomocny na przykład przy leczeniu przeziębień. Co ciekawe, właściwości napotne ma napar spożywany, jak i dodany do kąpieli. To jednak nie wszystkie pozytywne cechy takiego naparu. Napar z lipy zmniejsza napięcie mięśni gładkich, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Przez wiele osób lipa szerokolistna jest uznawana za drzewo, z którego można pozyskać doskonałe ziele o właściwościach uspokajających.

Samodzielny zbór ziela lipy szerokolistnej jest nieco utrudniony. Aby się o tym przekonać, wystarczy stanąć pod wysoką lipą i zobaczyć, że kwiatostan lipy, a więc to co nas tak naprawdę interesuje, jest wysoko, mimo tego warto próbować go zerwać lub ściąć. Napar z lipy jest znany z pozytywnych właściwości i warto się o tym przekonać.