Mącznica lekarska

Mącznica lekarska to roślina należąca do gatunku wrzosowatych. Znana tak pod nazwą niedźwiedzie grono, w Polsce znana, jednak niezbyt popularna.

Występowanie

Mącznica lekarska występuje na półkuli północnej, przede wszystkim w strefie arktycznej. Przez Polskę przebiega południowa granica występowania tej rośliny, jednak należy dodać, że mącznica lekarska występuje także w Gwatemali, najprawdopodobniej jednak została tam po prostu zawleczona.

Wygląd

Mącznica lekarska to niewielka krzewinka. Jej wysokość nie przekracza 10 cm, z reguły jest dużo niższa. Charakterystyczną cechą wyglądu są pokładające się pędy, których długość przekracza jeden metr. Doskonale się ukorzeniają, co powoduje, że mącznica może rozdzielać się i rosnąć dalej – pęd, który ukorzenił się i zerwał połączenie z główna częścią rośliny, staje się po prostu drugą rośliną. Krzewinka posiada skrętoległe, niewielkie liście. Ich wymiary to około 1,5 na 3 cm. Kwitnie jasno różowymi kwiatami, owocuje owocami przypominającymi niewielkie kulki. Mącznica lekarska jest objęta w naszym kraju ścisłą ochroną gatunkową.



Roślina lecznicza

Istniejąca od wielu lat ochrona gatunkowa mącznicy, jest spowodowana między innymi tym, że bardzo często pozyskuje się tą roślinę do celów leczniczych. Z jednej strony trudno się temu dziwić – mącznica lekarska jest ziołem, które pomaga w wielu sytuacjach i leczy z wielu schorzeń.

Surowcem lekarskim są liście mącznicy. Liście mącznicy zawierają arbutynę zwalczającą bakterie coli. Liście jednak są skuteczne nie tylko na te szczepy bakterii. Wykazują ogólne dzianie bakteriobójcze, ściągające, przeciwzapalne. Odwar z liści mącznicy podaje się między innymi przy kamicy nerkowej, białkomoczu, ropomoczu czy moczeniu się nocnym.

Odwar z liści mącznicy stosuje się również przy infekcjach układu moczowego i problemach z prostatą.

mącznica lekarska
Przeciwwskazania

Mącznica jest roślina skuteczna, jednak warto się nią leczyć pod nadzorem lekarza. Kuracja nie powinna trwać więcej niż 7 dni, w trakcie, których nie można przedawkować odwaru lub naparu, może to, bowiem spowodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości – nudności, wymioty, czy też problemy natury żołądkowej. Rozsądne leczenie mącznicą nie powinno jednak do takich sytuacji doprowadzić.