Żarnowiec miotlasty

Żarnowiec miotlasty to roślina, która należy do gatunku bobowatych. Występuje przede wszystkim w rejonach śródziemnomorskich, można jednak ją spotkać także w Europie Środkowej. Nie występuje w zimniejszych rejonach Europy – na przykład w Europie Północnej, nie można go więc znaleźć w takich krajach jak Szwecja, czy Finlandia.

zarnowiecW Polsce występuje wyłącznie żarnowiec miotlasty, inne rodzaje żarnowców nie występują. Dla wielu osób, nazwa żarnowiec, z pewnością nie kojarzy się z rośliną, warto więc wspomnieć o tym, że żarnowiec funkcjonuje także pod pospolitymi nazwami: karniak, szczodrzenica miotłowa, zajęczy groch, czerciniec i szczodrzeniec.

Żarnowiec miotlasty w Polsce występuje przede wszystkim na zachodzie kraju. Pojawia się w rejonach wschodnich, jego występowanie w tym rejonie nie jest jednak wynikiem rozsiewania się rośliny. Najprawdopodobniej roślina ta, została we wschodnie rejony Polski przeniesiona przez człowieka. Nie ma w tym nic dziwnego – żarnowiec miotlasty, ze względu na zielone pędy, często był sadzony w lesie i spełniał role pożywienia dla dzikich zwierząt.



Wartym wspomnienia jest również fakt, iż korzenie żarnowca doskonale utrwalają piaszczyste gleby stąd występowanie tej rośliny na piaszczystych wydmach w rejonach nadmorskich.

Żarnowiec miotlasty to krzew, który rozrasta się niekiedy do wielkości niewielkiego drzewa. Kwitnie od maja, owoce wydaje od sierpnia. Są nimi strąki, które stopniowo dojrzewają. W bardzo upalne dni, pod wpływem temperatury potrafią się skręcić, pękać i wyrzucać z siebie owoce.

Żarnowiec miotlasty, to roślina, której właściwości lecznice zostały odkryte już dość dawno. W celach leczniczych wykorzystuje się między innymi kwiaty i ulistnione gałązki. Warto wspomnieć, że żarnowiec jest rośliną trującą. Żeby go stosować, trzeba doskonale wiedzieć, jak to zrobić.

Działanie

Ziele żarnowca wykazuje działanie moczopędne, przeciwbólowe i rozwalniające. Stosowany jest również w chorobach serca. Zmienia przewodnictwo nerwowe w mięśniu sercowym, reguluje częstotliwość skurczów. Można go stosować również zewnętrznie. Stosuje się go przy bolących wrzodach, czyrakach i problemach ze skórą.

Żarnowiec miotlasty jest rośliną, która w Polsce występuje, choć nie jest to występowanie bardzo powszechne. Warto docenić tę roślinę, nie tylko z uwagi na walory ozdobne. Jest roślina, której właściwości lecznicze są silne, a stosowana z umiarem i mądrze, naprawdę potrafi leczyć.