Bobrek trójlistkowy

bobrek_trojlistkowyBobrek trójlistkowy to roślina, której występowanie jest bardzo szerokie. Oczywiście można ją spotkać w Polsce, jest to jednak margines rejonów, w których rośnie. Rośnie zarówno w Azji, Europie jak i w niektórych rejonach Ameryki. W Polsce występuje na większości terenów określanych jako niż, choć trzeba dodać – nie jest rośliną bardzo pospolitą. Warto dodać – jest objęty częściową ochroną. Stało się to nie tylko z powodu zagrożenia wyginięciem, ale z powodu znacznego wysuszenia rejonów, w których dotąd występował powszechnie.

Surowiec leczniczy

W celach leczniczych wykorzystuje się liście tej rośliny. Pozyskane z roślin młodych, na początku ich kwitnienia, suszy się w miejscach zacienionych i przewiewnych. Tak przygotowane mogą służyć do przygotowywania naparów i odwarów.

Działanie lecznicze

Liście tej rośliny wykazują działanie przeciwszkorbutowe, choć w dzisiejszych czasach jest to rzecz mniej istotna. Dziś bobrek jest doceniany przede wszystkim za działanie przeciw migrenowe, ale nie tylko.

Ziele bobrka powoduje między innymi na zwiększenie wydzielania soków trawiennych, zwiększa przemianę materii, znacznie pobudza apetyt. Ziele bobrka wykazuje również działanie przeczyszczające, jest polecane przy trudnych, długo trwających miesiączkach, działa przeciwzapalnie, a nawet poprawia samopoczucie psychiczne.Napary i leki, w których składzie można wyróżnić bobrek, polecane są na przykład przy anemii, niestrawności, przy występowaniu pasożytów układu pokarmowego oraz w wielu innych sytuacjach. Ciekawostką jest choćby fakt stosowania ziela jako zamiennika tytoniu papierosowego.

Chcąc pozyskać tą roślinę, należy szukać jej na mokrych łąkach, torfowiskach, pamiętając o jej częściowej ochronie. Bez wątpienia jest to roślina, która może znaleźć się w domowej apteczce każdego, kto chce leczyć się w naturalny sposób. Nie są znane działania niepożądane leczenia bobrkiem, jednak trzeba pamiętać o tym,, że tak jak każde zioło, tak i bobrek może przy zbyt częstym używaniu prowadzić do negatywnych skutków.

bobrek-trojlistkowy-ziolo-1

bobrek-trojlistkowy-ziolo-2

bobrek-trojlistkowy-ziolo-3

bobrek-trojlistkowy-ziolo-4