Bazylia

bazylia-3

W kuchni poprawia smak, a jako zioło leczy. Poznaj bazylię praktycznie i zastosuj ją w uprawianiu domowej medycyny. Basilicum znaczy z łaciny królewski. Taka też jest charakteryzowana roślina, a jej właściwości zaskakują lekarzy do dzisiaj.

Pochodzenie oraz uprawa

bazylia-4Bazylia wywodzi się z obszarów afrykańskich i azjatyckich. Profil uprawy jednoroczny. Jedno z niewielu ziół przeciwstawiających się warunkom atmosferycznym. Rozwija się skutecznie w domowych warunkach. Nasiona przygotuj w marcu, a zbioru oczekuj w lipcu. Zarówno bazylia świeża jak i suszona nadaje się do działań kuchennych. Doniczki z bazylią stojące na balkonie mają moc odpędzania niechcianych owadów. Kojarzy się z daniami włoskimi (ogólnie całą kuchnią śródziemnomorską), przede wszystkim ze spaghetti. Mała ilość wystarczy do nadania balsamicznego aromatu. Smak typowo korzenny, momentami bardzo słodka.

Wybrane właściwości medyczne:

  • wzmacniające;
  • przeciwzapalne;
  • ściągające;
  • przeciwbólowe;
  • antybakteryjne;
  • pobudzające;
  • relaksujące;
  • przeciwgorączkowe;
  • wspomagające standardowe formy leczenia.

7 kluczowych powodów wykorzystania bazylii w medycynie
bazylia-2

  1. Bóle. Doceniają ją pacjenci cierpiący na reumatyzm. Ogranicza obrzęki stawów. Przeznaczona dla wszystkich uprawiających sport podczas wystąpienia kontuzji. Kompres pomaga w leczeniu migren. Dentyści polecają płukania gardła po zabiegach stomatologicznych. Kojące uczucie;
  2. Eliminacja stresu. Szczególnie olejki na bazie bazylii. Okłady. Żucie liści. Pierwsze wsparcie przy złym nastroju;
  3. Usuwanie negatywnych zmian skórnych. Format toniku, przemywanie ciała kilka razy dziennie. Bazylia wraz z cynkiem może usunąć raz na zawsze trądzik z młodzieńczej twarzy;
  4. Problemy z widzeniem. Bazylia zawiera mnóstwo witaminy A, która odpowiada za usuwanie kłopotów z okiem, nocną ślepotą;
  5. Kaszel. Płukanie gardła. Zioło jednym z podstawowych składników syropów. Oczyszcza oskrzela z zalegających płynów;
  6. Wzmocnienie organizmu podczas kąpieli;
  7. Pozostałe zaburzenia. Bazylia walczy skutecznie ze wzdęciami. Przywraca równowagę trawienną. Oczyszcza nerki.

Pomocne wparcie w szerokim zakresie

bazylia-3Dodatkowo bazylia odpowiada za: wyostrzenie zmysłów, pamięci, zmniejszenie poziomu cholesterolu (idealna w schorzeniach serca), neutralizowanie ukoszeń owadów. Użytkowana nawet jako antydepresant.

Jak przygotować napar z bazylii?

Wystarczy jedna stołowa łyżka suszonej bazylii zalana wrzątkiem i pozostawiona na kilkanaście minut, aby osiągnąć opisaną wyżej efektywność. Pić jedynie po ostygnięciu. Tak spreparowane herbatki można spożywać do trzech razy dziennie, bez skutków ubocznych. Pozostałe możliwości użycia: okład, składnik medykamentów, tabletki, żucie liści, kompresy, olejki, pasty. Bazylia jest bardzo tania, przyjemna w hodowli.

Zagrożenia

bazylia-1Nie zaleca się przyjmowania bazylii, jej olejków kobietom w ciąży, małym dzieciom, osobom z chorą wątrobą. Praktycznie brak skutków ubocznych podczas długoterminowego użytkowania. Bazylię uznaje się za bezpieczne, profilaktyczne zioło.



Bazylia w wierzeniach

Podobno urosła przy grobie Chrystusa, odpędzała demony, zachęcała do zmiany stanu cywilnego. Można powiedzieć, że bazylia jest zielem miłości. Potężnym afrodyzjakiem.

Na zakończenie

Bazylię czci się na świecie jako święte zioło, szczególnie wśród Hindusów. Swoje początki ma na terenie Indii, Iranu. Najlepiej rozwinięta w klimacie tropikalnym. Osiąga nawet 60 cm wysokości, delikatna, czysto zielona o ogromnym znaczeniu kulinarnym i medycznym. Apteczka domowa bez bazylii po prostu nie istnieje.

bazylia--ziolo-2

bazylia-ziolo-3

bazylia-ziolo-4

bazylia-ziolo-5

bazylia-ziolo-6

bazylia-ziolo-7

bazylia-ziolo-8

bazylia-ziolo-9

bazylia-ziolo-10

bazylia-ziolo-11

bazylia-ziolo-12