Mydelnica lekarska

Mydelnica lekarska to wieloletnia roślina należąca do rodziny goździkowatych. Z nazwy mało znana, a jednak niezwykle popularna.

Występowanie

Mydelnica lekarska występuje na trzech kontynentach, a mianowicie w Azji, Europie i Afryce Północnej, jednak została zawleczona również na inne kontynenty, gdzie oczywiście również rośnie. W wielu miejscach jest również uprawiana. Tak się dzieje także w Polsce, choć gwoli ścisłości należy dodać, że mydelnica lekarska w stanie dzikim, rośnie w naszym kraju dość często, najczęściej na terenach nizinnych. Rośnie na przydrożach, miedzach, terenach opuszczonych, łąkach. Jest roślina wskaźnikową, wskazującą podłoże żwirowe.

Wygląd

Mydelnica lekarska to niewielka roślina dorastająca do 80 cm wysokości, łodyga w niewielkim stopniu owłosiona, walcowata, ulistniona naprzeciwlegle. Liście podłużne o długości około 6 cm, nagie lub w niewielkiej części owłosione.Kwiaty

Kwiaty w porównaniu z rośliną, dość duże – około 2 cm średnicy. Wyrastają z kątów górnych liści i na wierzchołku łodygi. Długi kielich (około 2 cm) w kolorze zielonym. Owoce w jajowatych torebkach.

Roślina trująca i lecznicza

Mydelnica zwyczajna jest rośliną trującą, a spożycie w stanie surowym może przyczynić się do ogólnego zatrucia organizmu, wymiotów. Nie należy również przykładać mydelnicy do ran, skóry, może powodować bowiem poważne podrażnienia. Wbrew pozorom jednak roślina jest również lecznicza, jednak bardzo istotny jest surowiec lekarski.

Surowiec zielarski

Surowcem zielarskim jest kłącze z korzeniami. Wykopuje się je wraz z korzeniami jesienią, tnie na małe kawałki i suszy w temperaturze około 50 stopni Celsjusza. Należy to robić wyjątkowo dokładnie, źle wysuszony korzeń mydelnicy bowiem nie powinien być spożywany, nie należy z niego przygotowywać żadnych naparów.

mydelnica lekarska

Zastosowanie

Napar z korzenia i kłącza mydelnicy lekarskiej ma działanie wykrztuśne. Pobudza pracę żołądka oraz trzustki. Znakomicie ułatwia wchłanianie przez organizm związków, które są bardzo słabo przyswajalne – między innymi niektórych soli mineralnych. Mydelnica lekarska pomocna w leczeniach schorzeń tchawicy a nawet przy kaszlu.

Mydelnica lekarska to roślina, której stosowanie w celach leczniczych jest dozwolone, aczkolwiek wskazane jest, by używać jej pod kontrolą lekarza. Takie działanie jest po prostu dla nas o wiele bezpieczniejsze.