Melisa lekarska

Melisa lekarska to roślina z rodziny jasnowatych. Znana i ceniona roślina lecznicza. Jej pozytywne właściwości doceniane są od wielu lat.

Występowanie

Melisa lekarska w stanie dzikim występuje w wielu miejscach świata. Dziko rośnie między innymi w Ameryce Północnej, Azji i południowej części Europy. W stanie dzikim występuje również w innych miejscach globu, jednak to sytuacje o wiele rzadsze. Melisa lekarska jest również rośliną uprawianą. Uprawy melisy można znaleźć w wielu krajach świata również w naszym. Uprawiana jest na skalę przemysłową i dla celów prywatnych.

Wygląd

Melisa lekarska to roślina, której wysokość nie przekracza 60 centymetrów. Jest podobna do mięty – rozkrzewia się, każda z gałązek zawiera dużo występujących naprzemiennie liści. W miejscach połączenia liści z łodygą wyrastają niewielkie żółte kwiatki.Zastosowanie rośliny

Melisa lekarska już od wielu lat, uznawana jest za bardzo skuteczną roślinę leczniczą. Jej pozytywne właściwości i brak ubocznych skutków stosowania to cechy, które lokują melisę w grupie popularnych ziół.

Surowiec zielarski

Surowcem zielarskim są liście melisy. Zbiera się je w stanie świeżym i wytwarza się z nich olejek melisowy lub suszy w zacienionych i przewiewnych miejscach, z suszu zaś sporządza napary i herbaty. Dzianie melisy jest wielorakie, można wyróżnić między innymi takie działania jak:

  • działanie uspokajające
  • zwiększające koncentrację
  • zmniejszające stany lękowe
  • pomagające w depresji i nerwicy

melisa lekarska

Melisa lekarska pomaga także w stanach przewlekłego zmęczenia, oraz stanach depresyjnych. To jednak nie wszystko, co dzięki melisie można osiągnąć. Melisa lekarska jest doskonała także w leczeniu problemów żołądkowych, zmniejsza wzdęcia, gazy, napięcia jelita grubego oraz inne niedomagania układu pokarmowego.

Meilise można stosować również zewnętrznie. W tej formie zmniejsza obrzęki, ślady po ukąszeniach owadów, poprawia wygląd skóry. Ziele to więc ma w sobie wiele zalet i można ją stosować bez obawy o skutki uboczne. Warto się o tym przekonać, pozyskując surowiec samodzielnie, lub nabywając go w sklepie – suszoną melisę lekarską można nabyć w wielu sklepach zielarskich. W ofercie rzecz jasna znajdują się także inne produkty na bazie melisy.