Marzanka wonna

Marzanka wonna to roślina wieloletnia, pochodząca z rodziny marzanowatych. Mało znana z nazwy, jednak dość popularna w wielu miejscach świata, również w naszym kraju.

Występowanie

Marzanka wonna, początkowo występowała w suboceanicznych rejonach Europy i Azji, jednak z biegiem czasu zaczęła rosnąć w miejscach nieco chłodniejszych, położonych w północnej części Europy. Przystosowała się i dziś występuje również w klimacie umiarkowanym. W Polsce marzankę wonną, można znaleźć praktycznie na całym niżu.

Rośnie w lasach liściastych. W Polsce, rozporządzeniem ministra, wiele lat temu została objęta całkowitą ochroną gatunkową.

Wygląd

Marzanka wonna to roślina, której wysokość nie przekracza 30 centymetrów. Wytwarza liczne pędy i rośnie grupami, tworząc tak zwane łany. Wyróżniającą cechą jest przyjemny zapach siana, pochodzący z kumaryny znajdującej się w składzie marzanki wonnej. Kwitnie białymi niewielkimi kwiatami. Liście wyrastają w kółkach. Są długie, zaokrąglone. W jednym okręgu jest ich od 4 do 9.Zastosowanie

Marzanka jest używana w kuchni jako przyprawa do deserów i ciast. Stanowi także składnik niektórych gatunków piwa, poprawiając jego aromat. Jest używana jako środek przeciwko molom, wyciągami z marzanki aromatyzuje się również niektóre gatunki tytoniu.

Surowiec leczniczy

Oprócz podanych zastosowań, marzanka jest także surowcem leczniczym. W celach leczniczych stosuje się susz marzanki. Co istotne – podczas suszenia marzanka zmienia swoją barwę na ciemniejszą. Do celów leczniczych z ziela marzanki wykonuje się napary.

Napar z marzanki wykazuje działanie ściągające, przeciwzapalne, rozkurczające i rozluźniające. Napar zmniejsza napięcie mięśni gładkich zarówno układu moczowego jak i trawiennego. Pomaga także w takich schorzeniach jak kamica nerkowa, oraz w dolegliwościach wątrobowych.

marzanka wodna

Dziania niepożądane

Marzanka, z uwagi na zawartość kumaryny jest uznawana za roślinę nie do końca bezpieczną. Przedawkowanie może spowodować zawroty głowy, wymioty i nudności, dlatego stosowanie jej należy co najmniej skonsultować z lekarzem, a najlepiej stosować ją po prostu pod kontrolą lekarza.

Marzanka to roślina, która z nazwy jest po prostu nieznana. Warto jednak wiedzieć, że taka roślina istnieje i rozważyć jej stosowanie, pamiętając o tym, że przedawkowanie może wiązać się z działaniami niepożądanymi.