Świerk pospolity

Świerk pospolity, to drzewo, które zna każdy z nas. Charakterystyczne, szpilkowe, z koroną w kształcie zaostrzonego stożka, można znaleźć przede wszystkim w lasach, choć nie jest to generalna zasada. Występuje głównie w naszym kraju, choć i w innych rejonach Europy można znaleźć takie drzewa.

swierk-pospolity-1Ciekawostką jest fakt, iż świerk jest roślina rozdzielnopłciowy. Kwiaty męskie służą wyłącznie do zapylenia kwiatów żeńskich. To właśnie z nich tworzą się owoce świerku czyli dość duże szyszki.

W celach leczniczych stosuje się przede wszystkim młode pędy świerku. Zawierają one wiele istotnych składników, dzięki którym świerk wykazuje pozytywne działanie między innymi w

– nieżytach górnych dróg oddechowych
– kokluszu
– astmie

W tym miejscu należy dodać, że świerk może leczyć, ale może też zatruć. Roślina ta wykazuje również właściwości toksyczne, więc nadmierne leczenie przy pomocy preparatów opartych na składnikach świerku, może przyczynić się do zatrucia organizmu.W celach leczniczych przygotowuje się ze świerku wywary, syropy i – ciekawostka – piwo świerkowe.

Aby przygotować wywar, jedną łyżeczkę do herbaty pędów świerku wystarczy zalać wrzącą wodą. Oczywiście w tym momencie należy dodać – pędów wysuszonych i rozdrobnionych. Zalane gorącą wodą pędy, przykrywa się i dodatkowo gotuje około 7 minut, następnie odcedza i pije 2 razy dziennie, nie więcej niż ¼ szklanki

swierk-pospolity-2Inaczej przygotowuje się syrop. Młode pędy zalewa się cukrem i czeka aż puszczą sok. Tak pozyskany sok zlewa się do innego pojemnika. Soku ze świerku nie należy spożywać w nadmiernych ilościach. Idealnie jest, jeśli spożywa się nie więcej niż 3 łyżeczki dziennie.

Piwo świerkowe sporządza się bardzo rzadko – przepisów na nie istnieje kilka. Istotne jest jednak to, iż nie da się go przygotować bez innych, charakterystycznych dla piwa składników, między innymi konieczny jest słód jęczmienny, co nie zawsze jest łatwe do zdobycia.

Świerk, tak jak wiele innych roślin może być dobry i zły. Niewątpliwie zdobi, może leczyć, ale może również szkodzić. Specjaliści mówią wprost – wszelkie leczenie przy pomocy rzeczy przygotowanych w oparciu o świerk i jego pędy, warto przeprowadzać pod kontrolą lekarza. Skuteczność leczenia preparatami opartymi na składnikach ze świerku, jest wysoka, jednak trzeba przestrzegać wszystkich zasad niezbędnych, by uchronić, się przed negatywnymi skutkami zażywania takich rzeczy.