Dziewanna kutnerowata

dziewanna-kutDziewanna kutnerowata to roślina, która przez wiele osób mylona jest z dziewanną wielokwiatową. Fakt, należą one do tej samej rodziny roślin, jednak nie są takie same. Występuje podobnie jak dziewanna wielokwiatowa, na znacznym obszarze Polski, również na obszarach nizinnych, a ilość roślin w Polsce pozwala ją zakwalifikować do gatunku rodzinnego.

Dziewanna kutnerowata jest rośliną dwuletnią. Rośnie na glebach suchych, nie toleruje wręcz gleb podmokłych. Można ją spotkać zarówno na łąkach jak i w innych miejscach – widywana jest choćby na nasypach kolejowych oraz w mniej uczęszczanych miejscach, w których występują dziko rosnące rośliny.

Surowiec zielarski to nie tylko kwiaty, jak to ma miejsce w przypadku dziewanny wielokwiatowej. W zielarstwie sprawdza się także stosowanie liści i korzenia. Oczywiście każdą część tej rośliny należy poddać odpowiedniemu suszeniu. Dość trudne jest to w przypadku kwiatów – należy suszyć je szybko i w odpowiednich warunkach.Napary z dziewanny wykazują działanie moczopędne, jednak jest ono charakteryzowane jako łagodne. Są doskonałym środkiem wykrztuśnym. Swego czasu suszony i starty korzeń dziewanny stosowany był w leczeniu hemoroidów. Uznawano go za środek skutecznym choć trzeba dodać – w dzisiejszych czasach wyparły go o wiele bardziej skuteczne leki. Nie można jednak odmawiać możliwości leczenia dziewanną – jeśli ktoś wyraża taką chęć, powinien skorzystać i spróbować jak to podziała w jego przypadku.

Popularność dziewanny kutnerowatej trochę już minęła. Nie oznacza to jednak, że nie warto próbować leczyć się suszem z tej rośliny. Przez lata była ona bowiem uznawana jako ważna część zielarstwa i charakteryzowała się duża skutecznością we wspomaganiu leczenia. Na pewno nie zaszkodzi – warto spróbować Dużym plusem jest pospolitość tego gatunku roślin. Można je spotkać w wielu miejscach – nie rozróżniając w tym momencie czy chodzi miasto czy wieś. Rośnie w nierzadko dość nietypowych miejscach.

dziewanna-kutnerowata-ziolo-1

dziewanna-kutnerowata-ziolo-2

dziewanna-kutnerowata-ziolo-3

dziewanna-kutnerowata-ziolo-4

dziewanna-kutnerowata-ziolo-5

dziewanna-kutnerowata-ziolo-6