Macierzanka to roślina, której wiele osób nie zna, albo nie kojarzy. Wbrew pozom nie jest to jednak roślina nieznana. Powszechnie występuje na terenie praktycznie całej Europy, Azji i w wielu innych rejonach świata. Jest to roślina kwitnąca charakterystycznymi różowo – liliowymi kwiatami. Leczniczo stosuje się całe ziele macierzanki.
Substancje lecznicze
Ziele macierzanki zawiera olejek eteryczny, garbniki, kwasy organiczne i wiele soli mineralnych.
Zbiór
Zbiór ziela macierzanki przeprowadza się w okresie jej kwitnienia, to jest od czerwca do września. Ścina się pędy zdrowe, młode, nie zbiera się pędów zdrewniałych. Tak pozyskane ziele, suszy się w temperaturze około 35 stopni Celsjusza. Po wysuszeniu należy ziele macierzanki przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach.
Działanie lecznicze
Macierzankę stosuje się w celach wykrztuśnych., dezynfekujących, w przypadku problemów zarówno z układem oddechowym jak i pokarmowym. Działanie ściągające, antybakteryjne, przeciwbólowe i wykrztuśne to główne zalety tego ziela.
Układ oddechowy
W przypadku układu oddechowego, wywar z ziela macierzanki jest pomocny przede wszystkim w pobudzaniu rzęsek płuc, do bardziej intensywnej pracy. Macierzanka ma również działanie wykrztuśne. Pomocna jest na przykład w oczyszczaniu płuc z osadów, oraz ze złogów wynikających z palenia papierosów. Macierzanka ma również działanie antybakteryjne i w znaczący sposób ogranicza przyrost bakterii w układnie oddechowym. Idealna jest dla osób palących i cierpiących na nieżyt oskrzeli. W przypadku problemów z płucami i układem oddechowym, macierzankę można stosować jako produkt wspomagający leczenie. Warto się tym zainteresować. Powszechnie dostępne i łatwe w stosowaniu ziele macierzanki to dobry wybór, o czym przekonało się już wiele osób.
Macierzanka. Idealna dla poprawy stanu układu oddechowego. Warto stosować również w przypadku problemów z układem trawiennym. Podobnie jak w przypadku układu oddechowego, wykazuje ona działania antybakteryjne. Oddziałuje na cały układ trawienny – od jamy ustnej po jelito grube. Macierzanka działa na układ trawienny, pobudzając wydzielanie soków trawiennych. W przypadku problemów trawiennych można ją stosować praktycznie zawsze, ponieważ właściwie nie ma przeciwwskazań do stosowana tego ziela. Idealna jest również w przypadku niedokwasoty i związanych z nią problemów.
Ziele macierzanki można stosować również zewnętrznie, bardzo dobre działanie wykazuje choćby w przypadku ran i problemów skórnych – przyspiesza gojenie i ogranicza ryzyko powstania powikłań. Na uwagę zasługuje równie inne zastosowanie ziela macierzanki – sprawdza się przypadku problemów z miesiączkowaniem i bólów głowy. Można ją stosować nawet w przypadku nawracających migren.
Znana od pokoleń macierzanka jest zielem powszechnie dostępnym, warto zainteresować się ta rośliną i jej możliwościami wspomagania leczenia.