Glistnik jaskółcze ziele

Glistnik jaskółcze ziele to roślina, która można spotkać w Europie, Azji oraz na innych kontynentach. Roślina bardzo pospolita. W Polsce można ją spotkać na nieużytkach, w okolicach rowów, przy budynkach, oraz w wielu innych miejscach. Dla większości osób jest to po prostu chwast, który należy niszczyć. Po części nie można się z tym nie zgodzić. Glistnik jaskółcze ziele rośnie szybko i w ogródku czy też na terenie działki, jest wątpliwą ozdobą.

glistnik jaskółcze zieleWygląd

Glistnik jaskółcze ziele, to roślina o dorastająca nawet do metra wysokości. Zielone liście rośliny składają się z wielu części. Charakterystyczną cechą glistnika, są również kwiaty. Kwitnące na żółto, drobne, występujące w niewielkiej ilości, kontrastują z wyglądem rośliny i sprawiają, że jest nie do pomylenia z innymi roślinami. Glistnik jaskółcze ziele, po przełamaniu łodygi, a nawet liścia, wydziela z siebie żółty, gęsty sok.

Sok wydzielany przez glistnik, jest trujący, jednak odpowiednio stosowany jest również doskonałym środkiem leczniczym.Roślina znana od lat

Glistnik jaskółcze ziele, jako roślina lecznicza, znana jest od wielu lat. Wiele lat temu, była stosowana przy leczeniu katarakty, jednak obecnie tego się po prostu nie robi. Ci, którzy wiedzą nieco na temat glistnika, mają świadomość, ze jest to roślina, która można stosować na problemy skórne.

Kurzajki

Glistnik jaskółcze ziele, od lat uznawany jest jako skuteczny środek na kurzajki, brodawki i inne schorzenia skórne. Kurzajkę, brodawkę czy inną narośl, wystarczy posmarować sokiem glistnika, by po paru dniach sama odpadła ze skóry. To jednak nie jedyne zastosowanie tego ziela.

Napary

Z ziela glistnika, można przyrządzać napary. Wykazują one dzianie bakteriobójcze, rozluźniające mięśnie i moczopędne. Napar działa także grzybobójczo i przeciwzapalnie. W wielu przypadkach ziele glistnica wykazuje również działanie przeciwalergiczne.

Glistnik truje

W zielu glistnika, znajduje się bardzo wiele alkaloidów. Są to substancje silnie trujące, aczkolwiek, w mniejszych dawkach wykazujące dzielnie lecznicze. Warto o tym pamiętać i chcąc leczyć się glistnikiem, robić to pod kontrolą lekarza, lub samodzielnie, ale bardzo ostrożnie. Nie należy przekraczać określonych dawek ziela. W ciągu doby można spożyć alkaloidy odpowiadające 5 gramom ziela glistnika i pod żadnym porem nie przekraczać tej dawki.

Podsumowując

Glistnik jaskółcze ziele to nie tylko szpecący chwast, ale roślina, której właściwości lecznicze są znane i udowodnione. Pamiętając o tym, że glistnik takie właściwości posiada, nie można jednak zapominać o jednym. To roślina, która zawiera w sobie związki trujące. W niewielkich dawkach leczą, w większych już nie. Warto mieć tego świadomość i decydując się na leczenie przy pomocy glistnika, robić to umiejętnie lub pod kontrolą lekarza. Takie działanie jest w naszym interesie.

glistnik-jaskolcze-ziele-1

glistnik-jaskolcze-ziele-2

glistnik-jaskolcze-ziele-3

glistnik-jaskolcze-ziele-4

glistnik-jaskolcze-ziele-5

glistnik-jaskolcze-ziele-6

glistnik-jaskolcze-ziele-7

glistnik-jaskolcze-ziele-8

glistnik-jaskolcze-ziele-9

glistnik-jaskolcze-ziele-10

glistnik-jaskolcze-ziele-11

glistnik-jaskolcze-ziele-12