Kocanka piaskowa

Kocanka piaskowa to dziko rosnący gatunek z rodziny astrowatych. Rośnie na glebach suchych – nieużytkach, łąkach, rowach oraz w zaroślach.

Występowanie

Występuje na znacznym obszarze Europy oraz w Azji, szczególnie na Syberii. W Polsce jest rośliną bardzo popularną, rosnącą w wielu rejonach naszego kraju.

Wygląd

Kocanka piaskowa to niewielka roślina, o wysokości nie przekraczającej 30 centymetrów. Charakterystyczny jest kolor rośliny – nie jest zielona, a szara, cała pokryta srebrzystymi włoskami, które sprawiają, iż przy dotknięciu roślina sprawia wrażenie filcowatej. Kwitnie na żółto – złocisto, a kwiaty tworzą wiechę. Roślina, pomimo wysokiej popularności, podlega częściowej ochronie gatunkowej.Kocanka piaskowa to roślina, którą wiele osób określa jako ozdobną. Tak jest w rzeczywistości. Jest atrakcyjna wizualnie. Wielkim plusem tej rośliny jest również możliwość wykorzystywania do produkcji bukietów – wysuszona kocanka piaskowa, niewiele, bowiem traci ze swej atrakcyjności.

Surowiec leczniczy

Konecka piaskowa jest także rośliną leczniczą Jako surowiec leczniczy wykorzystuje się całe kwiatostany, zbierane w początkach kwitnienia.

kocanka piaskowa

Zastosowanie

Wyciągi z kocanki piaskowej pomocne są w leczeniu schorzeń wątroby oraz pęcherzyka żółciowego. Pomagają w przypadku kamicy żółciowej, w stanach zastoju żółci i zaburzeniach trawiennych z niej wynikających.

Kocanka piaskowa to roślina, której stosowanie nie wiąże się z ryzykiem działań niepożądanych. Używanie jej w dawkach leczniczych nie powoduje żadnych dolegliwości. Jest bezpieczna i skuteczna, w przypadku gdy cierpimy na jedna z podanych dolegliwości, warto rozważyć jej stosowanie. To może być bardzo skuteczne.