Wierzba purpurowa to roślina, którą można spotkać w wielu rejonach świata. Rośnie praktycznie w całej Europie, w Ameryce Północnej oraz w Azji. W Polsce, w wielu rejonach jest rośliną pospolitą. Bardzo często również uprawianą.
Wierzba purpurowa znana jest także jako wiklina. Jej uprawa jest wytłumaczalna – powszechnie wykorzystywana jest w wikliniarstwie. Wierzba purpurowa jest również uprawiana jako roślina energetyczna. Nie każdy jednak wie, że to nie wszystkie zastosowania tej rośliny. Wierzba purpurowa jest także rośliną leczniczą.
Występowanie w Polsce
Wierzba purpurowa rośnie przede wszystkim w środowisku wilgotnym. Najczęstsze miejsca występowania tej rośliny to brzegi rzek. Charakterystyczną cechą wierzby purpurowej jest to że kwitnie przed wypuszczeniem liści. Okres kwitnienia przypadka na marzec- kwiecień.
Wygląd
Wierzba purpurowa z wyglądu przypomina krzew o koronie kulistej. Niekiedy dorasta do 3 metrów wysokości. Łodygi krzewu są koloru purpurowego, im starsze, tym jednak bardziej szarozielone.
Liście
Liście wierzby purpurowej są matowe, w kolorze ciemnozielonym. Osiągają długość nawet do 12 centymetrów.
Kwiaty i nasiona
Wierzba purpurowa posiada charakterystyczne kwiaty nazywane potocznie kotkami. Nasiona w torebkach występują bardzo licznie.
Roślina lecznicza
Wierzba purpurowa jest rośliną wykorzystywaną leczniczo. Charakterystyczną cechą tej rośliny, jest duża zawartość kwasu salicylowego. Do celów leczniczych wykorzystuje się korę wierzby. Zbiera się ją z młodych pędów, których wiek nie przekracza 3 lat. Zbiór musi nastąpić przed wypuszczeniem liści, zebraną korę należy suszyć w przewiewnym, zacienionym miejscu.
Zastosowanie
Wyciągi z kory wierzby znajdują zastosowanie przy wielu schorzeniach. Można je stosować przy schorzeniach wirusowych, takich jak choćby grypa czy przeziębienie, to jednak nie jedyne zastosowanie. Korę wierzby można stosować przy wielu innych chorobach. Polecana jest przy zapaleniach tkanki łącznej, chorobach reumatoidalnych, zesztywniających zapaleniach stawów, czy też chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa.
Wyciągi z kory można stosować zewnętrznie i wewnętrznie. Wykazują działanie moczopędne i przeciwbakteryjne. Stosowany zewnętrznie wykazuje działanie ściągające. Warto wspomnieć, że wyciąg z kory jest wysoce bezpieczny – stosowanie go nie powoduje poważniejszych działań niepożądanych.
Wierzba purpurowa to roślina, którą można znaleźć w wielu miejscach Polski, pozyskanie kory nie jest wiec większym problemem. Oczywiście nie trzeba uciekać się do takich sposobów. W sklepach zielarskich można znaleźć szereg preparatów zawierających korę wierzby purpurowej.