Dziurawiec zwyczajny

dziurawiecDziurawiec zwyczajny to bylina, której pozytywne działanie lecznicze znały już nasze babcie. Dziś nie traci na popularności – oprócz możliwości pozyskania ziela dziurawca, można kupić wiele preparatów, które zawierają wyciąg z dziurawca. Rzecz jasna dostępne są również herbaty dziurawcowe.

Dziurawiec zwyczajny jest rośliną, która rośnie zupełnie dziko. Rośnie w Europie, w Ameryce Północnej i niektórych rejonach Azji. Można go spotkać w lasach i na ich skrajach, ale nie tylko – widoczny jest także w zagajnikach, na łączkach i w innych miejscach, które nie są zbyt często odwiedzane przez ludzi.

W celach leczniczych należy pozyskiwać całe, kwitnące ziele dziurawca. Tak pozyskane suszy się w zacienionych, ciepłych miejscach – wysuszone przechowuje w pojemnikach, które nie są szczelnie zamknięte lub w papierowych torebkach. W celach leczniczych z dziurawca robi się napary, odwary i nalewki.Dziurawiec jest rośliną, stosowaną przede wszystkim przy problemach z układem trawiennym i rozstrojem żołądka, jednak nie na tym nie kończą się jego pozytywne właściwości. Zalecany jest również przy bólach migrenowych, w stanach zapalnych, nadciśnieniu, czy też jako środek uspakajający. Badania tego nie potwierdzają, jednak oceniany jest również jako środek pomocny w leczeniu nowotworów.

Oprócz zastosowania wewnętrznego, można go również stosować zewnętrznie.

W przypadku stosowania zewnętrznego, pomaga przy zmienionej chorobowo skórze, przy różnego rodzaju ropniach, liszajach i innych wykwitach skórnych.

Dziurawiec przez wielu postrzegany jest jako niemalże panaceum na wiele schorzeń. Decydując się na jego stosowanie, nie można jednak zapominać o jednym – nie należy się opalać. Osoba, która zażywa regularnie dziurawiec a jednocześnie się opala, ryzykuje poparzenie słoneczne. Unikając słońca, można jednak dziurawiec pić bez problemów.

dziurawiec-zwyczajny-ziolo-1

dziurawiec-zwyczajny-ziolo-2

dziurawiec-zwyczajny-ziolo-3

dziurawiec-zwyczajny-ziolo-4

dziurawiec-zwyczajny-ziolo-5

dziurawiec-zwyczajny-ziolo-6

dziurawiec-zwyczajny-ziolo-7