Bylica draganek – estragon

Bylica draganek, to krewna rośliny, znanej w naszym kraju jako boże drzewko. Występowanie estragonu jest powszechnie praktycznie od granic Europy po Azję, w tym między innymi w Mongolii i Chinach. Roślina ta rośnie nawet do 1,5 metra wysokości. Nie posiada cech rośliny dekoracyjnej, ale w zamian za to posiada właściwości lecznicze, jednocześnie również może służyć jako przyprawa.

estragon-1W celu przyprawiania zup, sosów i innych potraw, stosuje się przede wszystkim suszone młode liście estragonu. Smakosze doceniają tą przyprawę, ponieważ sprawia iż potrawy zyskują specyficzny, delikatny smak. Powodem takiego stanu rzeczy, jest wysoka zawartość w listkach bylicy olejków eterycznych. Oczywiście poza nimi, listki estragonu zawierają wiele innych, bardzo istotnych składników, między innymi takich jak sole mineralne, witaminy czy też – co bardzo ważne – sporą ilość jodu.

Warto zainteresować się tą przyprawą – przyprawiając zupę czy też mięso, można sprawić iż potrawy zyskają nowy, ciekawszy smak, a jednocześnie spowodować dostarczenie organizmowi wielu ważnych składników.Estragon to nie tylko przyprawa. W celach leczniczych wykorzystuje się liście oraz ziele tej rośliny. Jedno i drugie może służyć do przygotowania pysznych i zdrowych herbatek. Herbatki z tej rośliny świetne działają na żołądek, wątrobę, pęcherzyk żółciowy, czy też na nerki. Estragon wykazuje działanie moczopędne i powszechnie jest uważany jako łagodny środek uspokajający.

Przygotowanie herbatki

Przygotowanie herbatki z tego ziela jest banalnie proste – jedną łyżeczkę suszu należy zaparzyć, przykryć i odstawić na około 15-20 minut. Tak przygotowane herbaty można pić nawet 2,3 razy dziennie.

Bylica draganek jest rośliną, której nazwa wielu osobom nie mówi nic. Nazwa estragon jest już o wiele częściej kojarzona. Warto zainteresować się tym zielem, ponieważ dzięki niemu można jednocześnie wzbogacić smak przygotowywanych potraw jak i spowodować iż poprawi się nasz stan zdrowia. Powszechnie znana, łatwo osiągalna i warto zainteresowania. Taka właśnie jest bylica estragon.

bylica-draganek-estragon-ziolo-1

bylica-draganek-estragon-ziolo-2

bylica-draganek-estragon-ziolo-3

bylica-draganek-estragon-ziolo-4

bylica-draganek-estragon-ziolo-5

bylica-draganek-estragon-ziolo-6