Głóg dwuszyjkowy

glog-dwuszyjkowyGłóg dwuszyjkowy jest rośliną, która zaliczana jest do rodziny różowatych. Wystepje na znacznym obszarze Europy. W Polsce jest powszechny – jest go na tyle dużo, że zaczęto oznaczać go jako gatunek rodzimy. Zobacz również: https://natur-sklep.pl/kategoria/index/glog/

Głóg jest krzewem, który może osiągać nawet 4,5 metra wysokości. Charakterystyczną cechą głogu dwuszyjkowego jest obecność na gałęziach kolców – nierzadko maja one nawet 2 cm długości i mogą nieostrożnym zbieraczom wyrządzić prawdziwą krzywdę. Głóg występuje w rejonach lasów, ale porasta także zbocza, skraje polnych dróg i inne miejsca. Nie potrzebuje specjalnych warunków glebowych. Z powodzeniem może rosnąć na glebach suchych.

Głóg dwuszyjkowy oceniany jest często jako roślina ozdobna. Oczywiście należy się z tym zgodzić – krzew głogu, szczególnie krzew kwitnący, jest ładnym dodatkiem w każdym ogrodzie. Nie można jednak zapominać, że głóg jest przede wszystkim rośliną leczniczą.W celach leczniczych stosuje się zarówno kwiatostany z najbliższymi liśćmi, jak i owoce. Trzeba jednak powiedzieć wprost – właściwości lecznicze owoców są o wiele słabsze. Kwiatostany zbiera się na początku ich kwitnienia i suszy w przewiewnych miejscach, oczywiście osłoniętych od słońca.

Głóg wykazuje działanie rozkurczowe – szczególnie jeśli chodzi o naczynia wieńcowe serca i uspokajające. Można go również stosować przy nadciśnieniu, nerwowym trybie życia, dolegliwościach związanych z podeszłym wiekiem. Np. kardiolodzy z kardio-med.pl polecają głóg jako roślinę pomocną przy leczeniu, po zawale mięśnia sercowego.

W celach leczniczych można przygotowywać z głogu nalewki, można również przygotowywać wiele innych rzeczy. Z głogu można przygotowywać miedzy innymi dżemy. Oczywiście z suszonych kwiatów lub owoców głogu można również zaparzać doskonałe herbatki owocowe.

Głóg. Znany i nieznany. Bardzo aromatyczny, zdrowy i łatwo dostępny. Warto wiedzieć, że pomaga i trzeba wiedzieć na co. W przypadku problemów z wyżej podanymi przypadłościami, owoce czy kwiaty głogu mogą być bardzo pomocne.

glog-dwuszyjkowy-ziolo-1

glog-dwuszyjkowy-ziolo-2