Sosna zwyczajna to drzewo powszechnie rosnące na terenie całej Polski i nie tylko. Zna je każdy z nas – charakterystyczne i często występujące. Pozyskuje się z niego drewno, które posiada bardzo dużą zawartość żywicy.
Sosna zwyczajna jest rośliną, której wiele elementów wykazuje właściwości lecznicze. W celach leczniczych pozyskuje się pąki sosny, młode pędy, pędy z igłami oraz korę. Do celów leczniczych pozyskuje się również żywicę sosny.
Sosna jest rośliną, która można polecić osobom borykającym się z problemami z układem oddechowym. Pąki sosny są idealne we wspomaganiu leczenia płuc, oskrzeli i całego układu oddechowego. Wykazują działanie wykrztuśne, bakteriobójcze. Substancje czynne zawarte w pędach sosny powodują iż zwiększa się ilość śluzu wydzielanego w oskrzelach, więc zdolność ich samooczyszczania znacznie rośnie. Ściągające działanie pąków sosny dodatkowo poprawia ten efekt, dlatego bardzo często wyciągi z sosny są zalecane w przypadku nieżytów oskrzeli i podobnych schorzeń.
Sosna, a przede wszystkim wyciągi z pąków, doskonale również działają na układ pokarmowy. Bakteriobójcze działanie tej rośliny sprawia, iż bakterie, których w układzie pokarmowym być nie powinno, giną, a co najważniejsze, ogranicza się również namnażanie nowych. Dokładnie takie same działanie można zauważyć w przypadku problemów z układem moczowym.
Działanie bakteriobójcze wykazuje również olejek sosnowy uzyskiwany z pączków tej rośliny. Jest polecany do spożywania, ale również doskonale sprawdza się zewnętrznie – doskonale działa w przypadku zewnętrznego stosowania na skórę. Ma również właściwości moczopędne.
Innym produktem uzyskiwanym na bazie sosny jest olejek terpentynowy. Wytwarza się go z żywicy, której w drzewie sosnowym jest dość sporo. Olejek terpentynowy również wykazuje działanie bakteriobójcze, wykrztuśne. Może być podawany doustnie. Dodatkowym efektem jego zażywania jest działanie moczopędne.
Inną częścią sosny, która jest pozyskiwana w celu wytwarzania preparatów leczniczych, jest kora sosnowa. Pozyskuje się ją z młodych drzew i suszy w odpowiednich warunkach. Leki oparte na wyciągu z kory sosnowej stosuje się między innymi w przypadku biegunek. Wykazują dużą skuteczność w przypadku tych problemów.
Zbiór
Pąków sosny nie zbiera się z drzew rosnących. Wszystkie elementy zbiera się z drzew wyciętych, idealnym momentem są zabiegi pielęgnacyjne wykonywane w lasach, zabiegi, związane między innymi z wycinką niepotrzebnych, źle rosnących drzew.
Podsumowując – drzewo sosnowe, to nie tylko doskonały materiał do pozyskiwania drewna, to również świetny materiał na leki i preparaty lecznicze. Pozytywne działania sosny znane są już od długiego czasu, doceniają je osoby prywatne, doceniają firmy farmaceutyczne, które wytwarzają wiele preparatów opartych na elementach tej rośliny. Chcąc leczyć się w sposób naturalny, warto zainteresować się preparatami wytwarzanymi na bazie sosny, lub – po prostu – zbierać je samodzielnie i samodzielnie przygotowywać takie rzeczy. Nie wszystko w ten sposób da się oczywiście przygotować, ale wiele rzeczy tak.