Tymianek

Stosowany z powodzeniem w kuchennych rewolucjach i ziołolecznictwie. Tymianek, bo o nim mowa ma szerokie właściwości medyczne. Pełna charakterystyka w poniższym artykule.

Pochodzenie

tymianek-1Tymianek wywodzi się z basenu Morza Śródziemnego. Uprawiany na całym świecie. Charakterystyczny mocny zapach. Co interesujące, istnieje nawet tymianek pachnący cytryną. Pochodzi z wymieszania odpowiedniej klasy ziół. Precyzyjnie wydobywa z potraw aromat.

Cierpienie minimalizowane naturalnymi sposobami

Każda osoba cierpiąca na suchy kaszel powinna wiedzieć, że napar z tymianku pobudza odkrztuszanie lepiej nawet od drogich, farmakologicznych preparatów. Zioło likwiduje nie tylko kaszel. Wpływa pozytywnie na zwalczanie grypy, anginy, zgagi, zatkanego gardła. Właściwie wszystkich schorzeń górnych dróg oddechowych.



Precyzyjne właściwości tymianku

Olej z tymianku wykorzystywano do balsamowania zwłok w starożytnym Egipcie, co stanowi o jego utrwalających funkcjach. Często tymianek dodaje się do past, płynów oczyszczających jamę ustną. Łagodzi świetnie nieświeży oddech. Główny składnik tymianku to tzw. tymol. Ma wpływ na hamowanie większości zapaleń. Dentyści zalecają go podczas zabiegów profilaktycznych. Doskonale walczy z próchnicą.

Gdzie znaleźć, na co uważać, do czego stosować?

Spotykamy tymianek w formie płynu (przykład syropu), olejków eterycznych, przyprawy (suszone liście).

Tymianek-2Kosmetyki naturalne doceniają jego znaczenie dla przeciwdziałania powstawaniu wyprysków. Medycyna potwierdza, że tymianek przydaje się w usuwaniu problemów skórnych na głowie, a w połączeniu z innymi składnikami, eliminuje łysienie dając nadzieję dobrego wyglądu większości osób w średnim wieku. Pozytywnie tymianek reaguje na wzdęcia.

Po przekroczeniu zalecanej dawki pacjent może odczuwać pieczenie żołądka lub delikatną alergię. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko. Nie należy stosować go zbyt często, ze względu na możliwe zatrucia (wymioty, bóle brzucha). Nie polecany dla dzieci poniżej dwunastego roku życia, kobietom w ciąży, osobom o tendencjach alergicznych, a także tych chorych na cukrzycę.

W domu tymianek pijemy pod postacią herbatek lub robimy z niego okłady. Niektórzy zauważają jego relaksacyjne właściwości, obniża bowiem ciśnienie krwi.

Zioło dla nieśmiałych?

tymianek-3Tymianek pochodzi od greckiej odwagi (thymos, thymon). Precyzyjna definicja mówi nam właściwie o odkażaniu, działaniu bakteriobójczym. Zioło przeznaczone dla pacjentów chorowitych, nawet z gruntu nieśmiałych. Oczywiście wierzenia ludowe traktuje się jak fikcję, ale niektórzy twierdzą zawsze, że nigdy nic nie wiadomo. Być może owe męstwo wynikało z faktu, że tymianek dodawano do piwa. Przy okazji odrobina alkoholu z jego udziałem pomaga wygrać z brakiem apetytu. Tymianek zachęca do jedzenia. Ułatwia procesy trawienne. W wielu kulturach stosowano tymianek jako ochronę przed złymi duchami. Podobno odpędza koszmary. Solidna dawka potrafi pobudzić jak bardzo dobra kawa i wzmocnić zdolności umysłowe, podobnie do magnezu. Przydatny składnik potraw dla cierpiących na długotrwałe zmęczenie.

Na zakończenie

Historia ziołolecznictwa na świecie ma mnóstwo zapisanych kart. Tymianek charakteryzuje się wszechstronnością i użytecznością. Posiada moc niejednego komercyjnego lekarstwa. Chętnie stosowany w farmakologii, dermatologii, branży drogeryjnej. Krążą o nim „odważne” legendy. Pasuje do dań tłustych nadając im żywego smaku. Miej go pod ręką w kuchni i domowej apteczce, a szybko rozwiążesz większość problemów zdrowotnych.