Cząber ogrodowy

czaber-ogrodowyCząber ogrodowy to roślina, której smakoszom dobrej kuchni nie trzeba przedstawiać. Od wielu lat uznawany jest jako doskonała przyprawa, stosowana w wielu kuchniach świata. Ojczyzna tej rośliny to rejon Syrii, Palestyny i krajów ościennych. Stamtąd został przeniesiony do Grecji, a z czasem stał się popularny w całej Europie.

Cząber to niewielki krzak, całe ziele po prostu pachnie, wydzielając specyficzny korzenny aromat. W celach dalszego użycia, ścina się młode końcówki pędów. Oczywiście można je używać zarówno w celach kulinarnych jak i celach leczniczych.

W celach leczniczych stosuje się cząber z wielu powodów. Działa on doskonale na jelita, poprawiając ich pracę, działa również dezynfekująco i wiatropędnie. Znany jest również z działania przeciwbiegunkowego oraz przeciw robaczkowego.

W celach leczniczych stosuje się – jak wspomniałem – młode wierzchołki pędów. Idealnie, jeśli są zerwane przed kwitnieniem rośliny. Tak pozyskany surowiec suszy się w suchych, przewiewnych pomieszczeniach, oczywiście ograniczając możliwość dostępu do rośliny światła słonecznego. Tak przygotowany susz jest idealny do sporządzania naparów.Napary

Aby zaparzyć napar, należy wsypać łyżeczkę suszu, zalać wrzątkiem i gotować przez około 20 minut. Nie można traktować naparu jako zamiennika herbaty – powinno się go pić tylko w razie potrzeby.

Cząber jest rośliną, której pozytywne właściwości są wielorakie – doskonały do przyprawiania potraw, a jednocześnie świetny w schorzeniach, które są wymienione wyżej. Warto zdecydować się na używanie cząbru na co dzień – stanowy doskonałą przyprawę do wielu dań, a jednocześnie jest rośliną wykazującą właściwości lecznicze. Poza stosowaniem jako przyprawy, warto od czasu do czasu zaparzyć napar z cząbru zasuszonego i po prostu wypić. Na pewno zauważymy pozytywne efekty.

czaber-gorski-ziolo-1

czaber-ogrodowy-ziolo-1

czaber-ogrodowy-ziolo-2

czaber-ogrodowy-ziolo-4