Ciemiężyca biała

ciemiezyca-bialaCiemiężyca biała to roślina, która występuje powszechnie na znacznej części półkuli północnej. Rośnie w Europie, w Azji, nawet na Syberii. Ciekawostką jest fakt, iż jej występowanie w Polsce ogranicza się właściwie do rejonów Bieszczad. Pojawia się także na Lubelszczyźnie, tutaj jednak jest o wiele rzadsza. Oczywiście chodzi tu o ciemiężycę dziko rosnąca, z uwagi na właściwości lecznicze tej rośliny, są znane są również jej uprawy.

Ciemięzca jest rośliną wieloletnią. W pierwszych latach właściwe rosną tylko liście, w dziesiątym i dalszych latach życia ciemiężący, dorasta ona znacznych wysokości. Kwitnie białymi kwiatami.

Ciemiężyca jest rośliną, którą w Polsce obejmuje ścisła ochrona gatunkowa. Jej zbieranie jest zakazane. Dzieje się tak nie tylko z przodu rzadkości występowania, ale także z powodu właściwości tej rośliny. Powszechnie uważana jest jako roślina trująca. Już kilka gram korzeni ciemiężący, może spowodować pogorszenie staniu zdrowia, a nawet śmierć. Historia zna przypadki śmierci z powodu przedawkowania tej rośliny. Fakt iż jest trująca, nie oznacza jednak, że nie posiada właściwości leczniczych . Zakłady produkujące leki z ziół, doskonale wiedza, co zrobić, by wyodrębnić z rośliny te składniki, które są dla zdrowia odpowiednie.Dawniej stosowano ją jako środek znieczulający, dziś w zasadzie się jej nie stosuje, poza wykorzystywaniem elementów rośliny do produkcji leków i preparatów mlecznych.

Ciemiężyca jest rośliną rzadką, chronioną i dla amatora ziół, po prostu niezwykle groźną. Warto wiedzieć, że taka roślina istnieje, aczkolwiek nie warto eksperymentować z jej stosowaniem na własną rękę. O wiele bezpieczniej jest skoncentrować się na spożywaniu preparatów opartych na jej elementach, jeśli oczywiście mamy taka konieczność.

ciemiezyca-biala-ziolo-1