Jodła pospolita to drzewo, które zalicza się do rodziny sosnowatych. Znana z nazwy w całym kraju, rosnąca tylko w niektórych jego rejonach.
Występowanie
W Polsce przebiega północna granica występowania jodły pospolitej. Przebiega ona na linii Zielona Góra – Zamość. Bardziej na północ położone rejony Polski to miejsca, w których jodła pospolita nie występuje. Oczywiście poza Polską, jodła pospolita występuje również w innych rejonach Europy. W stanie dzikim rośnie między innymi w Pirenejach, oraz w innych górach południowej Europy. Rośnie w rejonach czystych, jest bardzo wrażliwa na zanieczyszczenie powietrza. Jako drzewo dorasta nawet do kilkudziesięciu metrów, najczęściej jednak nie przekracza kilkunastu.
Drewno i surowiec leczniczy
Z jodły pospolitej pozyskuje się wysoko gatunkowe drewno wykorzystywane w przemyśle meblarskim i papierniczym, to jednak nie wszystkie zalety tego drzewa. Jodła pospolita jest drzewem, które posiada również właściwości lecznicze. W celach leczniczych wykorzystuje się jednoroczne gałązki jodły. Zebrane, śluzą do otrzymania olejku eterycznego. Olejek jest wytwarzany w wyniku destylacji surowca zielarskiego z parą wodną.
Zastosowanie
Olejek eteryczny pozyskany z gałązek jodły pospolitej, służy do nacierania przy bólach reumatycznych. Sprawdza się także przy inhalacjach – dzianie olejku jest mocno wykrztuśne.
Jodła pospolita to drzewo, z którego nie pozyskamy surowca zielarskiego samodzielnie, a jeśli już, nie uzyskamy z niego olejku, dlatego trzeba polegać na produktach produkowanych przez zakłady zielarskie i producentów leków. Produkty wytworzone na bazie jodły pospolitej są dostępne i możliwe do kupienia w dość atrakcyjnych cenach.