Jeżyna fałdowana

Jeżyna fałdowana to roślina z gatunku różowatych. W Polsce bardzo popularna, występuje przede wszystkim na terenach nizinnych. Oprócz Polski, występuje na terenie praktycznie całej Europy i w Ameryce Północnej.

Występowanie

Jeżyna fałdowana to niewielki krzew rosnący przede wszystkim w lasach i na ich obrzeżach, jednak nie jest to generalna zasada. Rośnie także na obrzeżach dróg, w parkach.

Wygląd

Jeżyna fałdowana to niewielki krzew o gałęziach zawierających kolce. Owocuje od sierpnia do jesieni. Roślina, którą z powodzeniem można wykorzystać w celach leczniczych, oczywiście nie całą, ale znaczną część już tak.

jeżyna fałdowana

Roślina lecznicza

W celach leczniczych wykorzystuje się przede wszystkim owoce i liście jeżyny pospolitej. Owoce jeżyny zawierają duże ilości witamin z grupy B oraz C, prowitaminę A, garbniki czy też sole mineralne, przede wszystkim związki magnezu i potasu.

Zastosowanie

Jeżyna pospolita to roślina, której surowiec zielarski można stosować zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Zewnętrznie stosuje się przede wszystkim liście. Od lat znane są one jako doskonałe w leczeniu kurzajek oraz innych zmian skórnych, sprawdzają się również w przypadku nie gojących się, ropiejących ran. Liście jeżyn stosuje się także w przeziębieniach i chorobach reumatycznych.

Suszenie i napary

W celach leczniczych, stosuje się napary, ale tylko z liści . Zebrane i wysuszone, zalewa się gorącą wodą. Tak przygotowany napar pije się regularnie. Działa w przypadku problemów z układem pokarmowym. Doskonała przy leczeniu skłonności do biegunek oraz w innych schorzeniach.Owoce

Właściwości lecznicze posiadają nie tylko liście jeżyn, ale również owoce. Nie bez znaczenia jest to, iż można je wykorzystywać w celach kulinarnych tworząc zdrowe dżemy, nalewki, czy konfitury. Owoce jeżyny sprawdzają się w przypadku schorzeń układu pokarmowego. Niedojrzałe owoce idealne są w przypadku biegunek, przejrzałe w przypadku zaparć. Pomagają w leczeniu anemii, wzmacniają organizm w czasie rekonwalescencji.

Jeżyna to roślina, która posiada wiele zalet. Posiada sprawdzone właściwości lecznicze, oraz idealna jest do wykorzystania w kuchni. Warto wiec zainteresować się jeżynami i przygotować suszone liście do zaparzania, lub przetworzyć owoce. To jest w naszym interesie.

jezyna-faldowana-1

jezyna-faldowana-2

jezyna-faldowana-3

jezyna-faldowana-4

jezyna-faldowana-5

jezyna-faldowana-6

jezyna-faldowana-7

jezyna-faldowana-8