Ciemiężyca zielona

ciemiezyca-zielonaCiemiężyca zielona to gatunek, który w Polsce nie występuje dość powszechnie. Głównym rejonem jej występowania w Polsce są rejony górskie. Na nizinach spotykana jest o wiele rzadziej. Ulubionym miejscem występowania ciemiężycy są wilgotne lasy, brzegi potoków. Na terenach bardziej suchych występuje w mniejszym nasileniu.

Ciemięzca w Polsce jest objęta ochroną gatunkową. Oczywiście głównym powodem jest rzadkość występowania rośliny, ale należy dodać, że dodatkowym powodem jest fakt, iż jest to roślina bardzo trująca i – paradoksalnie – jednocześnie bardzo lecznicza.

Od wielu wieków wiadomo, że ciemiężyca zielona może pomagać w przypadku problemów z sercem. Suszone kłącze ciemiężący sprawdza się w tym przypadku doskonale, pomaga w stanach związanych z zawałem, jak i w innych chorobach serca, ale istnieje bardzo śliska granica pomiędzy leczeniem a truciem. Czasami kilka gram ciemiężycy więcej wystarczy by spożycie zagroziło życiu człowieka.Ciemięzca jest więc skuteczna, jednak w warunkach domowych nie warto ryzykować. Z tego miedzy innymi powodu, nawet doświadczeni zielarze używają tego zioła tylko w ostateczności, wybierając inne, które działają tak samo lub podobnie i są o wiele mniej groźne.

Podsumowując – warto wiedzieć o istnieniu takiej rośliny i jej pozytywnych właściwościach, aczkolwiek trzeba powiedzieć wprost – nie jest to roślina, która można stosować bez stresu. Amatorzy nie powinni tego robić.

ciemiezyca-zielona-ziolo-1

ciemiezyca-zielona-ziolo-2

ciemiezyca-zielona-ziolo-3

ciemiezyca-zielona-ziolo-4

ciemiezyca-zielona-ziolo-5