Chmiel zwyczajny

chmiel-zwyczajnyChmiel zwyczajny to roślina, która dla wielu osób kojarzy się z piwem. Nie ma oczywiście w tym nic dziwnego – szyszki chmielu są bowiem od lat wykorzystywane w produkcji piwa. Chmiel jest jednak rośliną, której zastosowanie jest o wiele szersze.

Warto na początek wspomnieć o tym, że nie jest to roślina tylko uprawiana, co w Polsce jest charakterystyczne. Chmiel zwyczajny jest rośliną która również rośnie dziko. Występuje w stanie dzikim, w Europie, Ameryce Północnej, w niektórych rejonach Azji – trzeba jednak dodać, że dziś, chmiel jest przede wszystkim uprawiany. Specjaliści nazywają to skolonizowaniem uprawy dziko rosnącej rośliny.

Chmiel jest rośliną, w której rozróżnia się dwie odmiany – goryczkowy i aromatyczny. Podział jest zależny od zawartości związków eterycznych i żywic.

W celach spożywczych używa się wyłącznie żeńskich szyszek chmielu. W celach leczniczych używa się wszystkich szyszek męskich.Działanie lecznicze

Chmiel zawiera wiele substancji o właściwościach uspokajających i bakteriostatycznych. Wykazują także działanie moczopędne, dlatego napary z chmielu poleca się tym, którzy mają problemu z układem moczowym, chorują na nerki. Napar z chmielu jest idealny przy trudnościach z zasypianiem, działa także w przypadku nadpobudliwości. Specjaliści zalecają go także, jako preparat wspomagający w leczeniu gruczołu krokowego, oraz przy problemach z trawieniem.

Chmiel jest bardzo ważny przy produkcji dobrego piwa, jednak jest to także roślina o właściwościach leczniczych. Oprócz stosowana wewnętrznego, można go także stosować zewnętrznie.

Jest on także wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. Stosuje się go do produkcji kosmetyków, dedykowanych przede wszystkim włosom, choć nie jest to generalna zasada.

W przypadku dziko rosnącego chmielu, pozyskanie szyszek jest banalnie proste. Warto to zrobić. Wywary z nich przygotowane, mogą pomóc we wspominanych wyżej schorzeniach. Warto również wspomnieć, że gotowane szyszki chmielu mogą być spożywane, a w smaku przypominają szparagi.

chmiel-zwyczajny-ziolo-1

chmiel-zwyczajny-ziolo-2

chmiel-zwyczajny-ziolo-3

chmiel-zwyczajny-ziolo-4

chmiel-zwyczajny-ziolo-5

chmiel-zwyczajny-ziolo-6

chmiel-zwyczajny-ziolo-7

chmiel-zwyczajny-ziolo-8

chmiel-zwyczajny-ziolo-9

chmiel-zwyczajny-ziolo-10

chmiel-zwyczajny-ziolo-11

chmiel-zwyczajny-ziolo-12