Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa to roślina będąca mieszańcem mięty nawodnej oraz mięty zielonej. Pochodzi z Anglii, obecnie znana w wielu miejscach świata.

Występowanie

Mięta pieprzowa w stanie naturalnym występuje w znacznej części Europy, jednak nie są to ilości, które można nazwać zauważalnymi. Najczęściej są wynikiem rozsiania się mięty uprawianej. Uprawiana zaś jest o wiele częściej, również w naszym kraju. Szybko się rozrasta i stanowi wieloletnią, powiększającą się uprawę. Przez wielu ludzi mięta pieprzowa określana jako pleniąca się jak chwast i jest w tym źdźbło prawdy, mięta bowiem posiada bardzo rozbudowany system korzeniowy z którego mogą wyrastać coraz to nowe rośliny.

Wygląd

Mięta pieprzowa to krzewinka, która dorasta do niecałego metra wysokości. Pojedyncze pędy są przekroju kwadratowego, lekko wygięte w łuk. Liście występują parami, lub są nakrzyżległe, brzegi delikatnie ząbkowane. Liście zawierają na swojej powierzchni drobne włoski i wydzielają z siebie przyjemny miętowy zapach, wyraźniejszy po potarciu liści, lub ich zgnieceniu.Roślina lecznicza

W celach leczniczych wykorzystuje się przede wszystkim liście mięty pieprzowej. Służą one do produkcji olejku miętowego lub – w stanie suszonym – do przygotowywania naparów i odwarów. Mięta pieprzowa polecana jest między innymi na wszelkie problemy natury żołądkowej.

Mięta pieprzowa zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, zwiększa również wydzielanie żółci, poprawia pracę jelit. Wykazuje działanie wiatropędne i nieznacznie uspokajające, choć tutaj melisa ma o wiele większe możliwości. Olejek miętowy zaś wykazuje działanie odkażające i poprawiające oddychanie. Polecany przy przeziębieniach, katarach.

mięta pieprzowa

Mięta jest również rośliną stosowaną w przemyśle lekarskim i kosmetycznym. Wykorzystuje się ją jako składnik wielu leków i preparatów kosmetycznych, past do zębów. Miętowy smak jest oceniany jako bardzo przyjemny, a jednocześnie poprawiający oddech, dlatego między innymi mięta wykorzystywana jest w preparatach do higieny jamy ustnej.

Mięta pieprzowa to bardzo popularna roślina lecznicza. Miętowa herbata, napar, odwar, czy olejek, to coś, co powinno się znaleźć w każdym domu. Możliwości działania tego zioła są bardzo duże.