Centuria pospolita

centuria-pospolitaCenturia pospolita to roślina, którą z nazwy niewiele osób kojarzy. Szkoda, ta roślina bowiem jest znaną rośliną leczniczą, z której dobrodziejstw korzystają ludzie od lat. Centuria pospolita występuje w Polsce dość rzadko, nie jest jednak rośliną, która podlega ochronie. Oprócz Polski, wysapuje w całej Europie, a także w Afryce Północnej, na Kaukazie, również na Wyspach Kanaryjskich.

Centuria pospolita jest niewyróżniającą się, niewielką rośliną o rozgałęzionych łodygach i niewielkich kwiatach. Dorasta do około pół metra wysokości. Jest rośliną jednoroczną. Występuje przede wszystkim na łąkach, nieużytkach i w podobnych miejscach. Nie jest rośliną, która rośnie w bardzo wilgotnych miejscach. Najlepiej rośnie w miejscach nie zacienionych i na nasłonecznionych stokach gór i wzgórz.W celach leczniczych wykorzystuje się przede wszystkim ziele. Należy je zbierać w słoneczne dni i suszyć w cienistych, przewiewnych miejscach. Centuria pospolita jest rośliną bardzo gorzką, z tego miedzy innymi powodu jest idealna, przy problemach z układem trawiennym. Sprawdza się w przypadku wzdęć, niestrawności, w zaburzeniach trawienia, zwiększa wydzielanie żółci. W celach leczniczych, z suszonego ziele centurii można przygotowywać napary i odwary.

Z uwagi na to, że nadmierne spożycie naparów i owadów z ziela centurii, może spowodować nieprzewidziane negatywne skutki, warto ją stosować z innymi ziołami. W tym momencie ryzyko działań niepożądanych jest o wiele mniejsze, a i smak naparu czy odwaru o wiele lepszy. Warto wiedzieć, że centuria pospolita jest to roślina, której pozytywne właściwości wykorzystywane są również przez producentów leków i produktów leczniczych. Z powodzeniem również wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym. Wykorzystuje się ją między innymi do produkcji kosmetyków do skóry wrażliwej.

centuria-pospolita-ziolo-1

centuria-pospolita-ziolo-2

centuria-pospolita-ziolo-3

centuria-pospolita-ziolo-4

centuria-pospolita-ziolo-5

centuria-pospolita-ziolo-7