Czarnuszka siewna jak sama nazwa wskazuje, jest rośliną przede wszystkim uprawną. Występuje w całej Europie, w Ameryce Północnej. Niekiedy, na skutek rozsiania się, dziczeje, rosnąc w przypadkowych miejscach. Roślina jest niewielka, dorasta do pół metra wysokości. Kwitnie dość dużymi kwiatami. Czarnuszka siewna jest jednoroczna. Rosnąca na polach jest uznawana po prostu jako chwast zbożowy i niszczona, co rzecz jasna jest jak najbardziej naturalne, jej obecność nie wpływa bowiem pozytywnie na uprawy.
Niewiele osób wie, że czarnuszka siewna posiada bardzo wiele właściwości leczniczych. W celach leczniczych wykorzystuje się nasienie czarnuszki, z którego pozyskuje się olej. Bardzo duże spożycie może prowadzić jednak do zatruć pokarmowych.
Działanie
Działanie czarnuszki jest wielorakie. Wykazuje ona miedzy innymi działanie żółciopędne i wiatropędne, jednak to nie wszystkie pozytywne oddziaływania czarnuszki. Znana jest także jako roślina, której działanie jest przeciwbólowe i przeciwzapalne. Można również wspomnieć o tym, że wykazuje działanie przeciwrobaczne i wzmacnia ogólną odporność całego organizmu. Można ja także stosować, w przypadku nieżytu oskrzeli, można także ją stosować przy kamicy żółciowej.
Czarnuszkę (poczytaj o czarnuszce) można stosować wewnętrznie i nie trzeba w tym celu pić przygotowanego z nasion oleju. Doskonały sposobem jest także sporządzenie naparu z nasion. Tak przygotowany należy pić 2 razy dziennie.
Czarnuszkę można stosować nie tylko wewnętrznie. Doskonałym pomysłem jest stosowanie naparu do użytku zewnętrznego – sprawdza się w przypadku problemów ze skórą. Zmienione chorobowo miejsca, należy przemywać naparem z czarnuszki co najmniej kilka razy dziennie.
Czarnuszka to jednak nie tylko roślina lecznicza. Znana jest także w sztuce kulinarnej. Z uwagi na swój specyficzny aromat , nasiona czarnuszki są używane dość często przy wypieku chleba, do produkty olejku aromatycznego. Dla niektórych osób jest to doskonała namiastka pieprzu, która o wiele mniej niż on sam, podrażnia błony śluzowe żołądka.
Czarnuszka uprawna – warto zainteresować się tą rośliną. Oczywiście nie zawsze można ją znaleźć rosnącą dziko, ale jest to możliwe. Roślinę i jej elementy można wykorzystać na wiele różnych sposobów.