Dąb szypułkowy

dąb-szypułkowy-2Dąb szypułkowy to drzewo, które zna z pewnością każdy z nas. Występuje w Polsce, ale oczywiście nie tylko, rośnie bowiem praktycznie w całej Europie. Ceniony z uwagi na doskonałe, twarde drewno, które można zastosować do wielu celów. Nie każdy jednak wie, że to nie wszystko. Dąb szypułkowy to roślina, która ma również właściwości lecznicze.

Dąb szypułkowy to drzewo, którego wiele elementów ma takie właściwości, najpopularniejsza jest jednak kora dębu, zbiera się również takie elementy jak liście, kwiaty i żołędzie. Właściwości lecznicze wykazują również galasy. To narośla pojawiające się na liściach dębu, często określane jako dębianki.

Pozyskiwanie surowca

Korę zdejmuje się przede wszystkim z młodych dębów, ścinanych dla celów gospodarczych, ważne, żeby to robić przed tym, jak dąb wypuści pączki, ponieważ po upływie tego czasu, właściwości lecznicze kory stają się o wiele słabsze. Standardem jest ścinanie kory z drzew, których wiek nie przekracza pięciu lat. Tak pozyskaną korę, suszy się w temperaturze około 35 stopni, najlepiej w przewiewnym miejscu, można również suszyć w suszarniach.Działanie

Kora wykazuje działanie przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne i ściągające. Może być stosowana zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. W przypadku stosowania wewnętrznego, najczęstszym powodem są biegunki i problemy z jelitami. Związki znajdujące się w korze dębu, hamują wchłanianie przez jelita wody i zwalniają pracę jelit, dzięki czemu objawy biegunki ustępują, pojawia się prawidłowe wypróżnianie. Dodatkowym plusem jest to, iż kora dębu posiada właściwości bakteriobójcze. Przeciwwskazaniem do takiego stosowania kory dębu, może być zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit.

Stosowanie wewnętrzne pomocne jest także w niszczeniu bakterii jamy ustnej, oraz przewodu pokarmowego. Badania mówią, iż kora dębu, może niszczyć nawet pałeczki duru brzusznego czy też czerwonki. Zażywanie tabletek z wyciągiem z kory dębu, pomocne jest również w zapaleniach narządów rodnych i przy krwawieniach menstruacyjnych.

dąb-szypułkowy-1

Stosowanie zewnętrzne

Odwary z kory dębu są doskonałym środkiem wspomagającym leczenie ran. Bakteriobójcze i ściągające właściwości takiego wywaru, przyspieszają gojenie ran, a działanie bakteriobójcze kory dębu powoduje iż rany goją się o wiele lepiej.

Poza korą dębu, właściwości lecznicze wykazują również liście oraz kwiaty, jednak ich stosowanie nie jest powszechne – wykorzystują je przede wszystkim firmy produkujące leki – w celach prywatnych stosuje się te elementy dość rzadko.

Na uwagę zasługują także żołędzie dębu. Sproszkowane i zaparzone żołędzie, to namiastka kawy – można je w tej formie pić. Picie naparu ze zmielonych żołędzi dębu, również ma właściwości lecznicze. Od lat stosuje się je w przypadku problemów ze wzdęciami.

Dąb – dla wielu osób to po prostu drzewo. Bardzo dekoracyjne i potrzebne. Warto jednak zwrócić uwagę na właściwości lecznicze tej rośliny. Są znane od lat, a co najważniejsze – leczenie jest skuteczne. Warto się tym zainteresować.

dab-szypulkowy-ziolo-1

dab-szypulkowy-ziolo-2

dab-szypulkowy-ziolo-3

dab-szypulkowy-ziolo-4

dab-szypulkowy-ziolo-5

dab-szypulkowy-ziolo-6

dab-szypulkowy-ziolo-7

dab-szypulkowy-ziolo-8

dab-szypulkowy-ziolo-9

dab-szypulkowy-ziolo-10