Lipa drobnolistna

Lipa drobnolistna, to drzewo, które można spotkać na terenie całej Polski i rzecz jasna nie tylko w naszym kraju. Jest bardzo popularna, często spotykana w okolicach lasów, jednak najczęściej można ją spotkać przy drogach asfaltowych i nie tylko. Aleje lipowe to coś, co zna i kojarzy z pewnością każdy kierowca.

Lipa to drzewo, które zachwyca swoim wyglądem, jednak nie tylko zdobi. Jest rośliną, którą można stosować również w leczeniu. W celach leczniczych, przede wszystkim stosuje się kwiatostan lipy, który z uwagi na wysokość drzewa dość ciężko zebrać, jednak warto się postarać.

Kwiatostany lipy zbiera się w okresie kwitnienia, koncentrując się na świeżych, rozkwitniętych kwiatach. Należy zbierać je na początku kwitnienia. Zebrane kwiaty suszy się rozłożone cienką warstwą, oczywiście najlepiej w miejscu ciepłym, przewiewnym, ale zacienionym.Zastosowanie

Kwiatostan lipy służy do zaparzana herbat, sporządzania wywarów. Roślina wykazuje działanie moczopędne, napotne, uspokajające, poprawiające przemianę materii.

Z uwagi na działanie napotne, kwiat z lipy, w postaci wywarów i herbatek, bardzo polecany jest w przypadku wszelkiego rodzaju przeziębień, myli się jednak ten, kto sadzi, że to wszystkie zastosowania tego zioła. Związki zawarte w kwiecie lipy powodują działania moczopędne, pozytywnie oddziałują również na układ trawienny, a w szczególności na żołądek, pomagając chronić jego ścianki. Lipę można również polecić jako środek uspokajający, wyciszający, a jednocześnie zwiększający koncentracje. Ciekawostką jest to iż polecany jest zarówno tym, którzy ciężko pracują umysłowo, jak i tym, których praca jest bardzo stresująca.

lipa-2Lipę można stosować również do płukania ust i gardła, idealna jest również do kąpieli. Kąpiel w wodzie z dodatkiem wywaru lipy jest polecana w przypadku nerwobóli i problemów związanych z kośćmi. Co więcej – można ją również polecić w przypadku problemów z włosami. Regularne płukanie włosów wywarem z kwiatów lipy, w zauważalny sposób poprawia ich stan i wygląd.

lipa-2

Podsumowując: Już nasze babcie doskonale wiedziały, iż kwiat lipy to coś, czym warto się zainteresować. Jego zbiór, jak wspomniałem wcześniej, nie należy do łatwych, jednak warto się postarać. Kwiat lipy może nam pomóc w wielu sytuacjach. Bez względu na to czy chodzi o proste przeziębienie, czy też o problemy żołądkowe, lipa jest niezwykle pomocna. Idealna dla zdenerwowanych, dla tych, którzy muszą się skoncentrować, wyciszyć, niezbędna w wielu innych przypadkach, jest rośliną, którą warto mieć w domu.

Oczywiście możne podjąć decyzje o zakupie suszonych kwiatów lipy, trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze są one idealnej jakości. Kwiaty własnoręcznie zebrane i ususzone, z pewnością będą lepsze jakościowe i bardziej nam pomocne. W okresie kwitnienia warto więc wybrać się na lipę. Domowa apteczka bez lipy, nie warto do tego doprowadzać.