Chaber bławatek

chaber-blawatekChaber bławatek to roślina powszechnie występująca praktycznie w całej Europie oraz w Azji. Oczywiście można go spotkać również w Polsce. Powszechnie uważany jest za chwast i niekiedy niszczony przy pomocy oprysków odpowiednimi preparatami. Oczywiście nie można nie zgodzić się z tym, że na przykład dla rolników to chwast, zagrażający ich uprawom. Dla zielarzy jednak, to ziele, którym warto się interesować.

Chaber bławatek jest zielem, które występuje na polach praktycznie w całej Polsce. W celach leczniczych wykorzystuje się kwiaty chabru. Charakterystyczne kwiaty w kolorze niebieskim są cennym surowcem lekarskim – zakłady zielarskie zajmują się ich skupem, a cena skupu kilograma takich kwiatów jest naprawdę zauważalnym zastrzykiem dla domowego budżetu. Nie ulega wątpliwości, że zebranie takie ilości kwiatów jest trudne, lepiej więc polegać na zbiorach dla siebie.

Pozyskane kwiaty chabra bławatka suszy się w przewiewnym i zacienionym miejscu. Tak przygotowane mogą posłużyć do sporządzania wywarów i odwarów.

Wywar z kwiatów chabra bławatka wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Działa moczopędnie i żółciopędnie, jest także pomocny przy niektórych chorobach oczu.

Zielarze i lekarze zalecają stosowanie wywaru w łagodnych stanach zapalnych organizmu. Napar z kwiatów jest polecony także przy chorobach nerek i podobnych schorzeniach związanych z układem moczowym. Można go także stosować przy niewydolności krążenia krwi.

Niewiele osób wie, że chaber bławatek to kwiat, którego napar można stosować tez zewnętrznie.

Zewnętrzne stosowanie naparu z kwiatów chabru jest polecane na przykład przy ranach, które wyjątkowo trudno się goją i przy owrzodzeniach.Zbiór

Bardzo istotne jest odpowiednie zbieranie kwiatów tego zioła. Należy je zbierać rano, po obeschnięciu rosy i suszyć w bardzo przewiewnych miejscach – istotne bowiem jest to, by suszenie przebiegło na tyle szybko, by kwiaty nie straciły swego koloru. Oczywiście z tego powodu nie można suszyć tych kwiatów na słońcu – konieczne jest suszenie w cieniu.

Chaber bławatek to chwast, którym warto się zainteresować. Jest zielem, którego pozytywne właściwości są znane od lat, a picie naparów z kwiatów, chabru, przynosi pozytywne skutki. Zebrać go łatwo – warto mieć go w domowej apteczce.

chaber-blawatek-ziolo-1

chaber-blawatek-ziolo-2

chaber-blawatek-ziolo-3

chaber-blawatek-ziolo-4

chaber-blawatek-ziolo-5

chaber-blawatek-ziolo-6

chaber-blawatek-ziolo-7

chaber-blawatek-ziolo-8

chaber-blawatek-ziolo-9

chaber-blawatek-ziolo-10

chaber-blawatek-ziolo-11

chaber-blawatek-ziolo-12

chaber-blawatek-ziolo-13

chaber-blawatek-ziolo-14