Kopytnik pospolity

Kopytnik pospolity to roślina z rodziny kokornakowatych. Trująca, a jednocześnie lecznicza.

Występowanie

Kopytnik pospolity występuje w wielu miejscach Europy i Azji, w szczególności w żyznych lasach na południu Europy oraz na Syberii. Powszechnie występuje również w Polsce. Rośnie dziko lub jest sadzony – występuje między innymi w parkach jako roślina okrywowa. W Polsce jest objęty częściową ochroną gatunkową.

Wygląd

Kopytnik pospolity to roślina, która dorasta do 15 centymetrów wysokości. Z reguły jest to roślina płożąca, choć nie jest tak w każdej sytuacji. Płożąc się na ziemi, znajduje połączenie z gruntem i z czasem zrywa połączenie z główną częścią rośliny, z której wyrósł. Dzięki takiemu działaniu, możne rozrastać się dużo szybciej, porastając coraz większe tereny.Roślina lecznicza i trująca

Kopytnik pospolity jest wykorzystywany także do celów leczniczych. W tym celu wykorzystuje się całą roślinę wraz z korzeniami. W celach leczniczych można sporządzać z suszu kopytnika napary, jednak o wiele lepiej zdecydować się na bezpieczne preparaty zawierające w swoim składzie wyciąg z kopytnika. Warto to robić nie bez przyczyny. Kopytnik uważany jest bowiem za roślinę trującą, a zatrucia spowodowane nadmiernym spożyciem preparatów z kopytnika, nie należą do rzadkości.

kopytnik pospolity

Ziele kopytnika działa pobudzająco na wydzielanie śluzu w jelitach, zwiększa ich perystaltykę, wykazuje także dzianie rozkurczowe i oczyszczające, zwiększając między innymi wydzielanie moczu oraz duże ilości potu. Bardzo uspokajająco działa na układ nerwowy, co powoduje, że nadmierne spożycie tego ziela lub preparatów opartych na ich składzie, może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. W dawkach leczniczych jednak nic złego nie powinno się wydarzyć. Warto więc używać kopytnika rozsądnie i nie przedawkować tej rośliny. Jeśli chcemy stosować napary z ziela kopytnika, a obawiamy się ewentualnego zatrucia, leczenie kopytnikiem skonsultujmy z lekarzem, ale takim, który na temat ziół może coś więcej powiedzieć. To jest w naszym interesie.