Kruszyna pospolita

Kruszyna pospolita to niewielki krzew z gatunku szakłakowatych. W Polsce jest uznawany za gatunek rodzimy.

Występowanie

Kruszyna pospolita występuje w wielu miejscach świata. Można ją znaleźć w północnych rejonach Afryki, w Azji i oczywiście w Europie. Jako gatunek zawleczony, występuje także w Ameryce Północnej. W Polsce występuje obficie we wszystkich jej rejonach, za wyjątkiem rejonów górskich. Uznawana za gatunek rodzimy i pospolity.

Wygląd

Kruszyna pospolita najczęściej jest krzewem, choć zdarzają się również niewysokie drzewka. Dorasta do 7 metrów wysokości. Gałęzie nie zawierają kolców, liście jajowate o długości do 7 centymetrów. Z nasady liści wyrastają kwiaty – drobne, o wyglądzie przypominającym kielich, występujące w znacznych ilościach. Normą jest 10-20 kwiatów w jednym miejscu.Zastosowanie

Roślina podlegająca ochronie

Z uwagi na nadmierne pozyskiwanie kory kruszyny do celów leczniczych, roślina ta podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej.

Roślina lecznicza

Kruszyna pospolita jest rośliną leczniczą. Warto zapamiętać tylko, iż do celów leczniczych można używać tylko kory kruszyny. Nie wolno używać owoców – są one trujące.

Kora kruszyny może być pozyskiwana z młodych pędów, najlepiej z gałęzi pozbawionych jeszcze liści.

kruszyna pospolita

Zastosowanie

Kora kruszyny znajduje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu zaparć. Należy ją jednak w odpowiedni sposób przygotować. Oprócz suszenia w przewiewnym miejscu należy ja przez godzinę wygrzewać w temperaturze 100 stopni lub przechowywać przez kilka miesięcy, świeża kora, bowiem może spowodować wymioty. Dobrze przygotowana służy do przygotowywania wyciągów, które można spożywać w celu leczenia zaparć. Jest niezwykle skuteczna, pobudza perystaltykę jelit i hamuje wchłanianie przez jelita wody. Nie można jednak zapominać o tym, że leczenie zaparć powinno być krótkotrwałe. Najczęściej kilkudniowe wystarcza, by na trwale pozbyć się tego problemu.