Borówka czarna

borowka-czarnaBorówka czarna to roślina, która występuje na terenie praktycznie całej północnej Europy. Rośnie na nizinach, na terenach górskich rośnie mniej więcej do wysokości 1800 m .Jej występowanie nie jest jednak zarezerwowane tylko dla Europy. Rośnie również na terenie Ameryki Północnej.

Borówka czarna występuje w wielu lasach polskich. W niektórych lasach stanowi główny składnik runa leśnego i zajmuje spore połacie lasu. Roślinka ta dorasta do 25 centymetrów wysokości, z reguły jednak jest nieco mniejsza. Jest to roślina długoletnia – żyje nawet do 30 lat.

W celach leczniczych stosuje się zarówno owoce jak i liście borówki czarnej. Liście suszy się w przewiewnych, zacienionych miejscach i przygotowuje z suszu napary i odwary. W przypadku owoców jest inaczej – można je suszyć i korzystać z dobrodziejstw suszonych owoców, można również stosować je bez suszenia. Z owoców borówki można wykonać wiele zdrowych i smacznych rzeczy. Można je wykorzystywać surowe, mrożone, gotowane. Można przygotowywać drzemy czy też konfitury, lub stosować jako dodatek, mający walory ozdobne i dobre walory smakowe.

Właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze borówki czarnej są różne. Wszystko zależne jest od wykorzystywanej leczniczo części rośliny i nierzadko od sposobu przygotowania.

Liście

Liście zbieramy do przewiewnego naczynia, pamiętając o tym, by ich nie zgniatać. Suszą się stosunkowo łatwo – można z powodzeniem suszyć je naturalnie. Z wysuszonych można przygotować odwar, pomocny między innymi przy cukrzycy. Można je także stosować jako środek pomocny czy przy leczeniu zapaleń układu moczowego, oraz przy zapaleniach układu pokarmowego.Owoce

Spożywanie świeżych owoców jest polecane przy wielu problemach chorobowych. Pomocne są między innymi w leczeniu zaparć, jednocześnie wykazują działanie przeciwbiegunkowe. Spożywanie świeżych owoców poprawia wzrok, sprawia, że poprawia się widzenie w ciemnościach. Owoce zawierają garbniki, i między innymi witaminy C oraz B1, zalecane są więc dla osób, które powinny spożywać zwiększoną ilość tych witamin.

Borówkę czarną zna wielu z nas. Większość pozytywnie kojarzy dania, przyrządzone w oparciu o te owoce. Warto wiedzieć, że oprócz dobrego smaku, mają one jeszcze jedną pozytywną cechę – pomagają w leczeniu wielu chorób. Warto wiec korzystać z darów lasu i nie omijać możliwości spożywania owoców i picia naparu z liści borówki czarnej.

borowka-czarna-ziolo-1

borowka-czarna-ziolo-2

borowka-czarna-ziolo-3

borowka-czarna-ziolo-4

borowka-czarna-ziolo-5

borowka-czarna-ziolo-6

borowka-czarna-ziolo-7

borowka-czarna-ziolo-8

borowka-czarna-ziolo-9

borowka-czarna-ziolo-10

borowka-czarna-ziolo-11

borowka-czarna-ziolo-12

borowka-czarna-ziolo-13