Janowiec bawierski

Janowiec bawierski to roślina, która z nazwy jest mało znana. Nie każdy jednak wie, że jest niezwykle popularna. Występuje w wielu krajach, rośnie w stanie dzikim, jednak walory ozdobne powodują, że często jest po prostu uprawiana.

Występowanie

Janowiec bawierski występuje na znacznym obszarze Europy i Azji. Co ciekawe, w Polsce nie można mówić o wysokiej popularności tej rośliny. Rośnie w całym kraju, jednak jego popularność jest mniejsza niż w innych częściach świata.

Wygląd

Krzew o wysokości do 60 cm . Liście są dość ostro zakończone i przylegają do sztywnych łodyg. Kwiaty o żółtym kolorze rosną w górnej części łodyg i również do nich przylegają. Owocuje w strąkach, zawierających drobne, kulki nasion w środku.

janowiec bawierski

Roślina lecznicza

Janowiec bawierski, oprócz walorów wizualnych, które powodują, że często jest uznawany po prostu za roślinę ozdobną, posiada również walory lecznicze.

Zastosowanie lecznicze

Do celów leczniczych wykorzystuje się górne części łodyg janowca. Zbiera się je w okresie kwitnienia rośliny a więc w czerwcu. Zebrane części łodyg, suszy się w ciepłym, przewiewnym i zacienionym miejscu. Zasuszone ziele janowca wykorzystuje się do przygotowywania odwarów i naparów.Pomaga na wiele schorzeń

Napar i odwar z ziela janowca pomaga na wiele schorzeń. Warto zacząć od działania moczopędnego takiego naparu, jednak to nie wszystkie plusy stosowania tego ziela. Janowiec pospolity to zioło, które poprawia wydalanie z organizmu szkodliwych toksyn, poprawia perystaltykę jelit, ale przede wszystkim bardzo pozytywne wpływa na układ nerwowy. Alkaloidy znajdujące się w zielu janowca, działają na układ nerwowy, podobnie jak nikotyna.

Działania niepożądane

Janowiec pospolity to ziele, którego stosowanie może przynieść bardzo pozytywne skutki, aczkolwiek nie należy go używać za często. W tym przypadku bowiem, może skończyć się to nudnościami, wymiotami i skurczami jelit.

Janowiec pospolity, tak jak wiele roślin leczniczych pomaga, jeśli jest odpowiednio stosowany. W każdym innym przypadku może zaszkodzić. Warto mieć tego świadomość i stosować to ziele bardzo rozsądnie.

janowiec-bawierski-ziolo-1

janowiec-bawierski-ziolo-2

janowiec-bawierski-ziolo-3

janowiec-bawierski-ziolo-4