Dąb bezszypułkowy to drzewo, które można spotkać w wielu lasach, parkach i innych miejscach. Rośnie w Polsce od wielu lat, rośnie jednak także w wielu innych krajach. Znany jest od północnej Skandynawii do okolic Bułgarii i Włoch. W Polsce bardzo często mylony z dębem szypułkowym, którego jest w naszym kraju o wiele więcej.
Drzewo to osiąga nawet 40 metrów wysokości. Kora, początkowo bardzo gładka, robi się z czasem dość porowata. Owocem dębu są żołędzie. Ciekawostka jest to, iż pojawiają się nawet po 50 latach życia drzewa. Wcześniej nie można na to liczyć.
Dąb bezszypułkowy ceniony jest przede wszystkim jako roślina dająca doskonałej jakości drewno. Jest ono powszechnie wykorzystywane w przemyśle stolarskim i meblarskim i uznawane za bardzo luksusowe. Z dębu wykonuje się miedzy innymi wysokiej jakości stoły, komody, oraz inne meble, które charakteryzują się niezwykłą wręcz trwałością. Niewiele osób jednak wie, że oprócz wykorzystywania w stolarstwie, dąb można również wykorzystać w lecznictwie.
W celach leczniczych wykorzystuje się przede wszystkim korę dębu. Zawiera ona bardzo wiele składników, które uznane są za poprawiające stan zdrowia. W korze dębu występuje również wysoka zawartość garbników.
Zastosowanie
Kora dębu wykazuje właściwości ściągające. Przygotowuje się z niej odwar, który należy regularnie zażywać, nie przekraczając jednak maksymalnych dawek. Można go stosować zewnętrznie i wewnętrznie. Przy stosowaniu zewnętrznym działa przy skórze zmienionej chorobowo – sprawdza się w odmrożeniach, oparzeniach oraz przypadku innych problemów ze skórą. Stosuje się ją również wewnętrznie. Działa hamująco na perystaltykę jelit i wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.
Pozyskiwanie
Oczywiście nie można pozyskiwać kory, ze zdrowego, rosnącego drzewa. Należy ją pozyskiwać przy okazji wycinek w lasach, ze ściętych drzew. Tak pozyskaną korę suszy się w temperaturze mniejszej niż 40 stopni, oczywiście w cieniu.
Tak przygotowana może służyć do zaparzania odwarów.
Dąb bezszypułkowy to roślina, którą w Polsce można spotkać dość często. Warto pozyskiwać korę – przygotowana i wysuszona może leżeć nawet 2 lata.