Taraxacum officinale, czyli mniszek pospolity to bylina. Uwielbia środowisko klimatu umiarkowanego. Subtelny żółty kwiat z daleka rzucający się w oczy przypomina o letnim nastroju. Spotykany praktycznie na wszystkich łąkach, ale także w ziołolecznictwie, a co interesujące nawet w codziennych, kuchennych zmaganiach. Mniszek pospolity uważany za naprawdę wytrzymały chwast. Bardzo szybko rozkwita przez błyskawiczny ruch nasion za pośrednictwem drobnych nawet powiewów wiatru. Widać go w rękach dzieci, a dojrzały mniszek to typowy dmuchawiec.
Zbawienne właściwości rośliny
Jego lecznicze właściwości sprowadzają się do eliminacji problemów z wątrobą (lepszy przepływ żółci, pomoc przy marskości wątroby). Mniszek pospolity nie jest nazwą adekwatną do właściwości. Idealne wsparcie dla osób borykających się z naprawdę ciężkimi chorobami skóry tj. liszaj, świąd. Mniszek można zaparzyć i używać go zamiast kosmetyków pielęgnujących twarz. Kilkudniowa kuracja pozwala uregulować czynność tarczycy, zwiększyć poziom trawienia. Mniszek charakteryzuje zdolność odtruwania organizmu, jego szybkiej regeneracji. Dodatkowo obserwowany pozytywny wpływ pod kątem usuwania kamicy żółciowej, zbawienny dla osób cierpiących na reumatyzm. Występuje w codziennej diecie jako miły dodatek do sałatek, zup, jako ozdoba innych potraw. Niewiele roślin można wykorzystać całościowo. Właściwości medyczne posiada bowiem liść, kwiat, a nawet łodyga.
Inne ciekawostki medyczne:
- dodatkowe wydzielanie soków trawiennych pozwala unormować metabolizm;
- korzystny wpływ na pracę jelit;
- wykorzystywany do leczenia i profilaktyki pierwszych stadiów cukrzycy;
- szybko likwiduje opuchnięcia przez usuwanie nadmiernego poziomu wody.
Dlaczego mniszek pospolity leczy?
Zawiera mnóstwo interesujących dla poprawy stanu zdrowia substancji tj. potas, krzem, witaminę B i C. Gorzki smak pochodzi od taraksacyny. Działanie pobudzające, stymulujące organy wewnętrzne. Stosowanie zabronione wśród osób borykających się z wrzodami. Preparatów z mniszkiem nie mogą używać kobiety w ciąży.
Format zastosowania
Większość opisanych składników zawierają tabletki należące do grupy naturalnych suplementów. Mniszek pasuje do nalewek, jako dodatek kulinarny w swojej pierwotnej, oczyszczonej istocie, a także jako typowa herbata, napar. Skutki uboczne to ewentualne bóle brzucha lub lekka wysypka. Nic szczególnie groźnego.
Na zakończenie
Mniszek leczniczy oczyszcza, poprawia przynajmniej kilkanaście funkcji organizmu, usuwa praktycznie za darmo ciężkie, młodzieńce choroby skóry. Większość dostępnych badań medycznych potwierdza charakterystykę, dlatego roślina otrzymuje duże polecenie w zakresie wzmocnienia ciała.