Jasnota biała

Jasnota biała to roślina, którą można pomylić z pokrzywą. Nie ma w tym nic dziwnego, wygląd tych roślin jest praktycznie taki sam. Podobna wysokość rośliny, do złudzenia podobne liście. Różnicą są tylko kwiaty. Jasnota biała kwitnie na biało, pokrzywa zaś nie, między innymi z tego powodu jest nazywana pokrzywą biała. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi roślinami jest fakt parzenia. Pokrzywa – jak wiadomo – parzy, jasnota zaś nie. Z tego powodu określa się ją pokrzywą martwą.

Wygląd

Wygląd rośliny jest taki sam jak pokrzywy, a więc trudno określać go inaczej. Tak jak pokrzywa, jasnota posiada zielone postrzępione liście, niewielką wysokość. Podobnie jak pokrzywa, jasnota rośnie na nieużytkach, porasta brzegi rowów, często rośnie w towarzystwie pokrzyw, wymagania glebowe tych roślin, są bowiem bardzo zbliżone.

jasnota biała

Występowanie

W Polsce jasnota biała jest rośliną występująca bardzo często. Pojawia się praktycznie w każdej części Polski, nie rośnie tylko w wyższych partiach gór. Oprócz Polski, występuje praktycznie w całej Europie oraz w Azji, przede wszystkim w jej cieplejszych rejonach.

Roślina lecznicza

Janota biała, od niepamiętnych czasów bywa wykorzystywana jako roślina lecznicza. Jej pozytywne właściwości cenione są od dawna. Łatwość pozyskania ziela rośliny, sprawia, iż przez osoby, które wiedzą o pozytywnych właściwościach jasnoty, jest ona często wykorzystywana.

Surowiec zielarski

W celach leczniczych wykorzystuje się kwiaty. Zbiera się je w okresie kwitnienia, przy słonecznej pogodzie i suszy w zacienionych, przewiewnych i ciepłych pomieszczeniach. Tak przygotowane służą do przygotowywania odwarów i naparów. Jasnotę można kupić w Natur SklepZastosowanie

Napary i odwary z kwiatów jasnoty białej, mają działanie wykrztuśne, ściągające i moczopędne. Wykazują także dzianie przeciwzapalne. Od dawna jasnota biała, jest wykorzystywana przy problemach kobiecych – upławach, bolesnych miesiączkach, czy obfitych krwawieniach. To jednak nie wszystkie jej możliwości. Jasnota biała może być wykorzystywana także w leczeniu stanów zapalnych układu moczowego, oddechowego i pokarmowego. Oprócz swoich właściwości, zawiera szereg pozytywnych dla zdrowia mikroelementów – tu jest porównywalna z pokrzywą.

Nie wszystko, co wygląda jak pokrzywa, jest nią w rzeczywistości. Warto mieć świadomość, iż to, co z pozoru jest pokrzywa ale nie parzy, to jasnota biała. Ziele, które można zastosować do leczenia wielu dolegliwości. Skuteczna, bez działań niepożądanych, bezpieczna, praktycznie dla każdego. Warto się o tym przekonać.

jasnota-biala-1

Lamium album

jasnota-biala-3

Unicode

jasnota-biala-5

Unicode