Żywokost lekarski

zywokost-lekarski2Żywokost lekarski to roślina, której nazwa większości społeczeństwa niewiele mówi. W potocznym postrzeganiu, jest to roślina nietypowa, z pewnością nie polska. Owszem – nie jest stricte polską, ponieważ występuje w większej części Europy, na Syberii czy w Azji, ale w Polsce rzecz jasna również. Co ciekawe – jest to roślina rosnąca w Polsce dziko i w sporych ilościach.

Surowiec lekarski

Surowcem lekarskim jest korzeń, który posiada brunatny kolor i dość nieregularny kształt. Co bardzo charakterystyczne, po przełamaniu, korzeń jest biały.

Korzeń żywokostu można stosować zarówno do użytku zewnętrznego jak i wewnętrznego. W pierwszym przypadku można korzeń żywokostu stosować, przede wszystkim na skręcenia, stłuczenia i zwichnięcia. Okłady z rośliny są bardzo skutecznym środkiem przyspieszającym gojenie i minimalizującym dolegliwości bólowe.

zywokost-lekarski1Skuteczność działania rośliny została zauważona również przez producentów leków i preparatów leczniczych, dlatego można nabyć bardzo wiele produktów zawierających żywokost i pochodne tej rośliny. W ofercie aptek i nie tylko, można znaleźć maści, płyny, żele i wiele innych środków. Preparaty te można stosować nie tylko w przypadku zwichnięć i skręceń. Są doskonałe również w przypadku rekonwalescencji po złamaniach, leczeniu odmrożeń, leczeniu innych chorób skórnych. W tym celu można również stosować żywokost w proszku – można z niego przyrządzić szereg ważnych preparatów.

Żywokost i preparaty z tej rośliny można również stosować wewnętrznie. Według badań i doświadczeń – działają bardzo korzystnie na błony śluzowe żołądka i jelit, jednak należy być bardzo ostrożnym w stosowaniu preparatów i naparów z tej rośliny – doświadczenia oraz badania mówią wprost – w przypadku długotrwałego i częstego stosowania wewnętrznego, żywokost uszkodzić może wątrobę.Zbiór

Zbiór korzenia należy przeprowadzić w czasie, gdy roślina jest rozwinięta. Idealnym terminem jest jesień, lub późne lato. Korzeń należy suszyć w zacienionych, ciepłych pomieszczeniach Po wyschnięciu przechowywać w nie do końca szczelnie zamkniętych torebkach.

Występujący powszechnie na łąkach i nieużytkach żywokost, to roślina, którą warto bliżej się zainteresować. Pomocna w leczeniu wszelkiego rodzaju złamań, stłuczeń i innych urazów naprawdę pomaga, a jej skuteczność została wielokrotnie potwierdzona. Oczywiście można skorzystać z gotowych preparatów zawierających żywokost, ale jeśli ktoś chce, może korzeń tej rośliny po prostu pozyskać i przygotować na jego bazie preparaty, które można użyć do okładów chorych miejsc, czy też do innych celów związanych z leczeniem.