Dziki bez czarny

bez-czarnyDziki bez czarny to roślina, która w Polsce występuje powszechnie. Niewiele osób jednak wie, że występuje w bardzo wielu innych krajach., jest ich tak dużo, że trudno ustalić, z jakiego rejonu świata dziki bez pochodzi. W ograniczonym stopniu występuje na północy Europy – niskie temperatury powodują, iż zawiązywanie się nasion jest bardzo utrudnione.

Dziki bez jest rośliną, która najczęściej występuje w formie krzewów, w sprzyjających warunkach tworzy się z niej niewielkie drzewo. Rośnie do około 2,5 metra wysokości, kwitnie białymi kwiatami, występującymi w kwiatostanach, wydaje owoce o ciemnej barwie i dużej zawartości soku. Jest rośliną, której aromat często doceniają kucharze – znane są przepisy na naleśniki z kwiatami dzikiego bzu i podobne potrawy. Najważniejszym plusem rośliny jest jednak sprawdzone działanie lecznicze.

W celach leczniczych wykorzystuje się zarówno kwiaty jak i owoc dzikiego bzu. Można również wykorzystywać korę i korzeń.

Kwiaty pozyskuje się zrywając kwiatostany w całości. Tak pozyskane suszy się w przewiewnych pomieszczeniach, przechowuje w papierowych lub podobnych torebkach. W przypadku owoców – idealnym sposobem jest zrobienie z nich soków. Korzenie i korę suszy się podobnie jak kwiaty.



Napary z kwiatów sprawdzają się przy przeziębieniach, pomagają leczyć nieżyty i stany zapalne dróg oddechowych, wykazują lekkie działanie moczopędne i bakteriobójcze. Są stosowane również do leczenia migreny i – na przykład – przy leczeniu zaburzeń materii.

W przypadku kwiatów i napadów z nich przygotowywanych, możliwe jest także stosowanie zewnętrzne. Można naparem z kwiatów przemywać rany, zmienioną chorobowo skórę i stosować jako okłady na spojówki.

Owoce, z których przygotowuje się soki, są stosowane w przypadku przeziębień. Doświadczenia stosujących i badania wykazują, że sprawdzają się o wiele lepiej niż wyciągi z kwiatów lipy.

Dziki bez, znany w niektórych rejonach jako hyczka, to roślina powszechnie widoczna. Traktowana jako coś, co wyrasta bez potrzeby i często szpeci, jest rośliną o niezwykłych wręcz właściwościach leczniczych. Warto pozyskiwać kwiaty, pamiętając, że okres kwitnienia jest dość krótki, warto również pozyskiwać inne elementy tej rośliny. Przeziębienia i inne problemy staną się wtedy o wiele mniejsze – stosując dziki bez można szybko zauważyć pozytywne efekty tego działania.

dziki-bez-czarny-ziolo-1

dziki-bez-czarny-ziolo-2

dziki-bez-czarny-ziolo-3