Bylica piołun

bylica-pBylica piołun znana w Polsce po prostu jako piołun to roślina, która jest doceniana już od stuleci. Pierwsze wzmianki o tej roślinie i możliwościach jej stosowania przy leczeniu, datowane są na lata przed naszą erą.

W późniejszych latach bylicę piołun zaczęto stosować jako przyprawę. Z uwagi na gorzki smak, stosowano ja także jako dodatek do piwa. Właściwości lecznicze piołunu zostały docenione o wiele później.

Występowanie bylicy piołun

Bylica piołun to roślina, która występuje powszechnie zarówno w Europie, Azji jak i Ameryce. Roślina przeniesiony na dany kontynent w celach leczniczych, szybko zaczęła się rozprzestrzeniać całkowicie samoistnie.

Zastosowanie

W celach leczniczych stosuje się przede wszystkim ziele i liście piołunu. Zebrane i wysuszone, mogą posłużyć do przygotowywania naparów, znane są jednak przypadki przygotowywania również nalewek z tego ziela.Wywar z liściu piołunu z pewnością nie będzie smaczny. Jest gorzki, smak wywaru niektóre osoby po prostu odrzuca. Mimo wszystko warto się skusić, jego działanie bowiem jest bardzo pozytywne.

Wywar z ziela piołunu stosuje się między innymi w celu poprawienia pracy układu pokarmowego. Zwiększa on funkcje wydalnicze, powoduje wzrost apetytu, posiada działanie odkażające, a nawet przeciwrobaczne. Znane są przypadki pozytywnego oddziaływania piołunu nawet w przypadkach bardzo ciężkich chorób układu trawiennego.

Wywar z ziela piołunu można stosować nie tylko wewnętrznie, ale również zewnętrznie. W tym przypadku można go stosować na wszawice, świerzbowce. Ciekawostką jest możliwość stosowania wywaru jako lewatywy.

Bylica piołun – gorzki wywar, który powstanie po jej zaparzeniu będzie jak lek. Bez wątpienia nie da się go polubić, ale jego spożywanie może bardzo nam pomóc, warto więc posiadać to ziele w domowej apteczce. W wielu przypadkach może się przydać.

bylica-piolun-ziolo-1

bylica-piolun-ziolo-2

bylica-piolun-ziolo-3

bylica-piolun-ziolo-4