Lubczyk ogrodowy

Lubczyk ogrodowy to popularny gatunek byliny z rodziny selerowatych. Znany w Polsce pod inną nazwą – magii i najczęściej kojarzony z rośliną idealną do przyprawiania potraw, co oczywiście ma w sobie bardzo wiele prawdy.

Występowanie

Rejonem pochodzenia lubczyku i miejscem, w którym rośnie w stanie dzikim, jest Iran i Afganistan. Z tych miejsc rozprzestrzenił się na wiele innych rejonów Europy i świata, warto jednak zaznaczyć, że najczęściej jest po prostu uprawiany. Dzieje się tak także w Polsce. Lubczyk ogrodowy w stanie dzikim praktycznie nie występuje, można go jednak zauważyć w wielu ogródkach przydomowych. Rośnie szybko i nie wymaga bardzo skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.Wygląd

Lubczyk dorasta do około 1,5 metra wysokości, choć najczęściej jest nieco mniejszy. Charakterystyczną cechą są długie łodygi posiadające liście tylko w górnej części. Najczęściej z ziemi łodyg wyrasta co najmniej kilka. Łodygi w środku są puste. Liście rosną tylko w górnej części rośliny i są lekko pierzaste. Roślina wydziela charakterystyczny przyjemny aromat.

lubczyk ogrodowy

Zastosowanie

Lubczyk ogrodowy to roślina, która używana jest w wielu kuchniach świata. Charakterystyczny aromat poprawia smak wielu potraw. Lubczyk ogrodowy można używać w stanie świeżym, lub dodawać do potraw lubczyk suszony. W kuchni sprawdza się także płynna przyprawa na bazie lubczyku, czyli popularne „Maggi”. Oprócz zastosowań kuchennych, lubczyk ogrodowy można również stosować do celów leczniczych.

Roślina lecznicza

Lubczyk ogrodowy jest także rośliną leczniczą. Surowcem zielarskim jest korzeń lubczyka. Wykorzystuje się go do przygotowywania naparów i owadów.

Wywary i odwary z korzenia lubczyk polecane są przede wszystkim tym, którzy mają problemy z układem moczowym. Działają moczopędnie, przeciwbakteryjnie. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie tej ciekawej rośliny. Lubczyk z powodzeniem jest używany przy przeziębieniach i chorobach płuc. Ma działanie wykrztuśne. Wiele osób wie, że lubczyk polecany jest również tym, którzy chcą podnieść swoją sprawność seksualną. Jest w tym względzie dość skuteczny.

Przyprawa „Maggi”, którą można kupić w sklepach spożywczych to nic innego jak lubczyk. Warto się nim zainteresować, być może posadzić w swoim ogródku. Jego posiadanie i odpowiednie użytkowanie jest w naszym interesie.