Berberys zwyczajny jest kolczastym krzewem, który może osiągnąć nawet 3 metry wysokości. Niewielkie liście, w kolorze zielonym, są ostro ząbkowane na brzegach i delikatnie owłosione. Kwiaty berberysu są w kolorze żółtym – występują w gronach, które najczęściej zwisają ku dołowi. Oczywiście roślina również owocuje. Owoce są jadalne, aczkolwiek w stanie nieprzetworzonym, po prostu są niedobre.
Berberys zwyczajny występuje w lasach praktycznie całej Europy. Można go spotkać także w parkach i zagajnikach. Surowcem leczniczym są przede wszystkim liście berberysu, ale stosuje się w tych celach także korzeń i korę. Wykorzystuje się także dojrzałe owoce.
Zastosowanie
Berberys (więcej: tu)ma szerokie zastosowanie wspomagające leczenie wielu chorób. Wykorzystuje się go między innymi w leczeniu i zapobieganiu kamicy wątrobowej, w leczeniu i zapobieganiu kamicy nerkowej, w skazie moczanowej, w ostrych chorobach nerek i układu moczowego.
Berberys można także stosować, w przypadku problemów reumatycznych, gorączkowych, zapaleniu stawów, zapaleniu spojówek. Istotne jest również jego pozytywne działanie w przypadku zatruć, czy po prostu zaburzeń przemiany materii.
Warto również wspomnieć o ogólnie pozytywnym działaniu tego zioła – wzmacnia organizm, ma działanie antybiotyczne, przyśpiesza trawienie.
Najnowsze badania dowodzą pozytywnego oddziaływania berberysu w przypadku problemów z gronkowcem złocistym, sallmonelą, bakteriami Coli i innymi paciorkowcami.
W celach leczniczych stosuje się berberys zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie – w przypadku stosowania zewnętrznego, doskonale pomaga na gojące się rany i problemy z pierwotniakami, Co ważne – w przypadku „przedawkowania” nie ma praktycznie żadnych działań niepożądanych, co nie jest oczywiste w przypadku ziół.
Berberys jest rośliną, która można również wykorzystywać w gospodarstwie domowym – owoce zawierają więcej witaminy C niż cytryny i można je wykorzystywać do zapraw.
Berberys jest rośliną, której działaniem warto się zainteresować. Jest bardzo pozytywne, a roślina łatwa do pozyskania. Przy pozyskiwaniu surowca warto jednak uważać na to, by rośliny nie zniszczyć, dlatego korzeń i korę pozyskiwać tylko w sytuacjach wyjątkowych.