Dziewanna wielokwiatowa to roślina, którą z nazwy kojarzy bardzo mało osób. Każdy, kto zobaczy jej zdjęcie, szybko jednak dojdzie do wniosku, że widział ją wielokrotnie. Jest to roślina, która rośnie dziko w Polsce i nie tylko w Polsce. Znana jest w znacznej części Europy i w rejonie Kaukazu. Jest rośliną dwuletnią.
Dziewanna wielokwiatowa to dość wysoka roślina o bardzo charakterystycznych, stosunkowo dużych liściach. Kwitnie żółtymi kwiatami, które znajdują się powyżej linii liści i tworzą charakterystyczny słup. Bez wątpienia jest rośliną ozdobną, ale przede wszystkim jest rośliną leczniczą.
W celach leczniczych wykorzystuje się przede wszystkim kwiaty dziewanny, zawierające między innymi sacharozę, czy też wiele soli mineralnych. Pozyskuje się ją w godzinach rannych, po opadnięciu rosy, ścinając w całości z łodygami. Tak pozyskane, suszy się dość szybko, w temperaturze przekraczającej trzydzieści stopni. Aby kwiaty nie straciły swojego koloru, po wysuszeniu należy je w słoiku czy innym naczyńku po prostu ubić. Dobrym sposobem jest również ciasne zawinięcie „kostki” kwiatów w celofan.
Zastosowanie
W celach leczniczych, z kwiatów dziewanny sporządza się napar. Jest on polecany przede wszystkim w celach wykrztuśnych, a więc osoby cierpiące na choroby związane z układem oddechowym, z powodzeniem mogą takie napary pić. Aby suszone kwiaty zachowały najlepsze właściwości, nie należy ich przechowywać w miejscach nasłonecznionych.
Przy stosowaniu wewnętrznym, napar z kwiatów dziewanny, powoduje lekkie działanie moczopędne i antybakteryjne. Można go również stosować zewnętrznie na zmienioną chorobowo skórę.
Dla wielu osób, dziewanna to zielsko, dla innych roślina ozdobna. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, należy jednak pamiętać o innych pozytywnych jej cechach. Łatwe do pozyskania kwiaty dziewanny to coś, co może naprawdę pomóc. Należy tylko pamiętać o dokładnym ich przygotowaniu.